Filistin Mossad: BAE ve Bahreyn İsrail’le anormal bir şekilde barış yaptıID:64822
Yayınlanma:
19 Eki 20

Korsan İsrail casusluk örgütü Mossad Başkanı Yusi Kohen, BAE ve Bahreyn rejimleri bu ülkelerin halkının muhalefeti yüzünden İsrail’le ilişkileri normalleştirmeleri anormal bir şekilde gerçekleştiğini itiraf etti.

Bahreyn ve İsrail arasında normalleşme anlaşması resmen ilan edildikten sonra Pazar günü bu açıklamayı yapan Kohen, Tel aviv’in BAE ve Bahreyn’le ilişkileri normalleşmesi, bu ülkelerin içinde ciddi anlaşmazlıklara ve tartışmalara rağmen gerçekleştiğini belirtti.

Kohen, Bahreyn halkı bu anlaşmaya karşı olduğunu, bu yüzden Bahreyn ve İsrail yetkilileri ilk önce anlaşma için gerekli zemini hazırlanmaları icap ettiği halde ilişkileri anormal bir şekilde normalleştirmeye karar verdiklerini ifade etti.

S. Arabistan ile ilişkileri normalleştirmeye de temas eden Mossad Başkanı Kohen şöyle dedi:

Eğer veliaht prensi Muhammed bin Salman bu ülkenin kralı olsaydı iki taraf çoktan anlaşmıştı.

Bu arada geçen gün Amerikalı ve İsrailli yetkililerden oluşan bir heyet siyonist rejimle Bahreyn arasında iş birliğini geliştirmek üzere Manama’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. İki taraf ikili ilişkilerin başlaması için sekiz protokol imzaladı.

Korsan İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Eşkinazi ise bu ziyaretin esnasında Manama’da büyükelçilik açma taleplerini Bahreynli mevkidaşı Abdullatif Ziyani’ye sundu.

Amerikalı ve siyonist İsrail yetkililerinden oluşan heyetin Manama ziyareti, Bahreyn halkı düzenledikleri protesto eylemleri ile siyonist rejimle normalleşme anlaşmasına karşı olduklarını haykırmaya devam ettikleri bir sırada gerçekleşti.