Filistin Müslümanlar uyuyor Siyonist yayılıyor!ID:64911
Yayınlanma:
21 Eki 20

İslam âlemi emperyalistlere karşı sessizliğini korurken, aynı zamanda da kendi kendisiyle mücadele ediyor… Bu durum da Siyonist’e yarıyor…

İşgalci İsrail, Akdeniz’deki yetki alanlarını genişletmek için, bir kez daha ABD’yi devreye soktu. İsrail istihbaratına bağlı olduğu bilinen DEBKA File, Siyonist’in Lübnan’a karşı hem karadan hem de denizden işgal planlarını gündeme taşıdı. İsrail ve ABD, darboğazdaki Lübnan’ı ikna etmek için ekonomik yardım kozunu da kullanıyor.

MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGE’SİNİ GENİŞLETME PEŞİNDE

İsrail, Ortadoğu’da enerji planlarını devreye sokuyor. Geçtiğimiz günlerde İsrail istihbaratına bağlı DEBKA internet sitesinde yayımlanan makalede, İsrail’in ABD’nin arabuluculuğuyla Doğu Akdeniz’i de kapsayacak şekilde Lübnan’la yeni bir anlaşmaya oturduğunu duyurdu. Görüşmede İsrail ve Lübnan arasında uzun süredir anlaşmaya varılamayan deniz yetki alanları ve kara sınırlarının belirlenmesi konusunda ABD’li diplomatların da yoğun çaba içerisinde olduğu belirtiliyor.

İsrail, böylelikle bölgedeki sınırlarını yeniden dizayn ederek, Doğu Akdeniz’deki Münhasır Ekonomik Bölge’sini de genişletmeyi amaçlıyor.

LÜBNAN’A “KOŞULLU” YARDIM EDECEK

ABD, Siyonist devletin BAE ve Bahreyn’le normalleşme girişiminde arabuluculuğunun ardından, ekonomik olarak iflas eden Lübnan’a karşı da harekete geçti.

* DEBKA File’nin makalesinde, “Amerikalı ve İsrailli diplomatlar, 1949 yılında Filistin ile Suriye ve Lübnan arasındaki sınırı belirleyen İngiliz ve Fransız anlaşmasını yürürlüğe sokmaya çalışıyor” ifadeleri geçiyor. Bu anlaşmanın kabul edilmesi karşılığında ise Lübnan ekonomisine yardım edileceği ifade ediliyor.

İşgalci İsrail, Ortadoğu’da enerji planlarını devreye sokuyor. Geçtiğimiz günlerde İsrail istihbaratına bağlı DEBKA internet sitesinde yayımlanan makalede, İsrail’in ABD’nin arabuluculuğuyla Doğu Akdeniz’i de kapsayacak şekilde Lübnan’la yeni bir anlaşmaya oturduğunu duyurdu. Lübnan’la yapılması planlanan anlaşmanın, BAE ve Bahreyn normalleşme girişiminde arabuluculuğu üslenen ABD’li diplomatlar tarafından ortaya atıldığı belirtiliyor. 

MAVİ HAT VE SHABAA KARA SINIRI İŞGAL EDİLMEK İSTENİYOR

ABD, geçtiğimiz aylarda büyük bir patlamanın ardından derin ekonomik bunalıma giren Lübnan’a karşı, ekonomik fırsat görünümündeki yeni işgal planını devre sokuyor. ABD’li diplomatların arabuluculuğunda Naqura bölgesindeki Birleşmiş Milletler kampında yürütülen görüşmelerde iki ülke arasındaki uzun süreden beri devam eden Mavi Hat ve Shabaa kara sınırı ele alınıyor.

LÜBNAN’A “KOŞULLU” YARDIM EDECEK

* Ortadoğu’da İsrail’in çıkarlarına hizmet eden ABD, İsrail ile BAE ve Bahreyn’in normalleşme girişiminde arabuluculuğu üstlenmesinin ardından, ekonomik olarak iflas eden Lübnan’a karşı harekete geçti. DEBKA File’nin makalesinde, “ABD’li diplomatlar uzun süre Lübnan ve İsrail arasında gerginliğe neden olan kara ve deniz yetki alanlarını yeniden gündeme getiriyor. Amerikalı ve İsrailli işgalci diplomatlar, 1949 yılında zorunlu Filistin ile zorunlu Suriye ve Lübnan arasındaki sınırı belirleyen İngiliz ve Fransız anlaşmasını yürürlüğe sokmaya çalışıyor” ifadeleri geçiyor. Bu anlaşmanın kabul edilmesi karşılığında ise Lübnan ekonomisine yardım edileceği ifade ediliyor.

İŞGALCİLER DOĞU AKDENİZ’DEKİ YETKİ ALANLARINI GENİŞLETİYOR 

* Bölgede asıl amacın işgalci İsrail’in, enerji kaynakları olarak belirlenen blokların sınırını genişletmek olduğu görülüyor. DEBKA’nın yayımladığı MEB bloğu haritasında İsrail’in Münhasır Ekonomik Bölgesi ile örtüşen tartışmalı alanlarda faaliyet gösterdiği belirtiliyor. Öte yandan, İsrail’in Münhasır Ekonomik Bölgesi ile örtüşen tartışmalı alan “Blok 9”da, Fransız Total’e yönelik keşiflere başlama izni verilmiş. Avrupa’ya inşa edilmesi planlanan boru hattı da başta olmak üzere, aynı deniz bloğunda Leviathan’dan daha büyük 3 ila 4 alanda yeni gaz sahası bulunduğu belirtiliyor. Bu çerçevede bozguncu ABD, işgalci İsrail’in bölgedeki enerji kaynaklarını genişletmek için, Lübnan’a yönelik ekonomik işgal girişimi ile Lübnan ve İsrail sınırlarını değiştirmeye zorluyor. 

İSRAİL, DOĞU AKDENİZ’DEKİ MEB’İNİ GENİŞLETMEK İSTİYOR

* İşgalci İsrail, Lübnan’la başlatılan görüşmelerde, Doğu Akdeniz üçgeni üzerinde belirlenen sınırların yürürlüğe girmesi konusunda ABD’yi devreye soktu. İsrail’in asıl amacının bölgede sınırlarını yeniden dizayn ederek, Doğu Akdeniz’deki Münhasır Ekonomik Bölgesi’ni de genişletmek olduğu anlaşılıyor. Buna karşılık olarak, görüşmede işgalci İsrail ve Lübnan arasında uzun süredir anlaşmaya varılamayan deniz yetki alanları ve kara sınırlarının belirlenmesi konusunda ABD’li diplomatların da yoğun çaba içerisinde olduğu belirtiliyor.