Afrika Nijerya'da güvenlik güçleri göstericilerin üzerine ateş açtıID:65012
Yayınlanma:
22 Eki 20

Uluslararası Af Örgütü, Nijerya'nın Lagos eyaletinde güvenlik güçlerinin polis şiddetine karşı gösteri yapan protestoculara ateş açtığına dair "inandırıcı ve rahatsız edici kanıtlar" olduğunu duyurdu.

Nijerya'da polis bünyesinde oluşturulan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibine (SARS) karşı devam eden gösteriler sürüyor. Dün olayların şiddetini artırmasıyla yetkililer Lagos eyaletinde 24 saat "sokağa çıkma" yasağı ilan ederken, Uluslararası Af Örgütü ise görgü tanıklarının, askerin protestoculara ateş açması sonucu birçok kişinin öldüğünü söylediğini belirtti.

Lagos eyalet komiseri Gbenga Omotoso da yaptığı açıklamada "Lagos'a uygulanan 24 saatlik sokağa çıkma yasağının ardından Lekki Toll Plaza'da ateş edildiğine dair raporlar olduğunu" söyleyerek, eyalet hükümetinin olayla ilgili soruşturma emri verdiğini duyurdu.

Olay yerinden yayın yapan Nijerya kanalları da açılan ateşin sesini yakaladı.

Öte yandan Lagos Valisi Babajide Sanwo-Olu da yaptığı açıklamada "Kötü niyetli kişiler ve suçlular artık bu protestoların arkasında saklanarak, devletimize karşı kargaşa çıkartırken çok sayıda can kaybı yaşandı" ifadesini kullandı.