Asya Karabağ'ın İran sınırı tamamıyla Azerbaycan kontrolüne geçtiID:65034
Yayınlanma:
22 Eki 20

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ağband kasabasının işgalden kurtarılmasıyla Karabağ'ın İran sınırının tamamıyla Azerbaycan'ın kontrolüne geçtiğini açıkladı. Aliyev ayrıca, Zengilan, Fuzuli ve Cebrail kentlerinde 20 köy ve 1 kasabanın 27 yıl sonra Ermenistan ordusunun işgalinden kurtarıldığını ifade etti.

Azerbaycan ordusu, yaklaşık 30 yıldır Ermenistan'ın işgali altında bulunan topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda ilerleyişini sürdürüyor. Operasyon kapsamında Ermenistan ordusuna ağır darbe vurulurken, Azerbaycan ordusu işgal altındaki bölgeleri tek tek kontrol altına almaya devam ediyor.


Azerbaycan ordusu, operasyon kapsamında Fuzuli ve Cebrail kentlerinde 7 köyü daha Ermenistan ordusunun işgalinden kurtardı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham AliyevTwitter hesabından yaptığı açıklamada, "Fuzuli kentinin Mollaveli, Yukarı Refidinli, Aşağı Refidinli köyleri ile Cebrayıl kentinin Sirik, Şıhlar, Mestelibeyli ve Derzili köyleri işgalden kurtarılmıştır" dedi.20 KÖY VE 1 KASABA DAHA İŞGALDEN KURTARILDI

Karabağ'ın İran sınırı tamamıyla Azerbaycan kontrolüne geçti

Aliyev ayrıca, Zengilan'ın Kolluk kışlak, Malatkeşin, Kend Zengilan, Genlik, Veligulubeyli, Garadere, Çöpedere, Tatar, Tiri, Amirhanlı, Gargulu, Bartaz, Dellekli köylerinin de işgalden kurtarıldığını ifade etti.

Karabağ'ın İran sınırı tamamıyla Azerbaycan kontrolüne geçti

İRAN SINIRI AZERBAYCAN'IN KONTROLÜNE GEÇTİ

Öte yandan, Ağbend kasabasının kurtarılmasıyla Karabağ'ın İran sınırı tamamıyla Azerbaycan'ın kontrolüne geçti.

Karabağ'ın İran sınırı tamamıyla Azerbaycan kontrolüne geçti

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusunun sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine 27 Eylül'de karşı saldırı başlatmıştı. Mevzilerini kaybeden Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın sivil yerleşim birimlerine top ve füzelerle saldırısını sürdürmüştü.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00'den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararı almıştı.

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan çevirdi! Bölge her an kontrol altına alınabilir

Ermenistan ordusu, 17 Ekim'de 2'nci defa Gence kentine füze ile saldırı düzenlemiş, bunun sonucunda 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50'nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

İki ülke arasında, 18 Ekim'de ikinci kez geçici insani ateşkese kararı alınmış, ancak Ermenistan ateşkesi ihlal ederek yeniden sivilleri hedef almıştı.