Suriye Caferi: ABD, başkalarının kaderini belirleyemezID:65934
Yayınlanma:
05 Kas 20

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi, ABD'nin başka milletlerin kaderini belirleme hakkına sahip olmadığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, ilgili Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasında işgalci İsrail varlığının işgal altındaki Suriyeli Golan’dan 4 Haziran 1967 hattına kadar tamamen çekilmesini gerektiren karar lehine “142” oy çokluğuyla oy kullandı.
Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar El Caferi yaptığı konuşmada, üye devletlerin “Suriyeli Golan” başlıklı karar da dahil olmak üzere 52 ve 53. maddelerinin her biri ile ilgili karar taslakları lehine oy vermesiyle işgalci güç olan “İsrail”e iki açık mesaj verdiğini belirtti. Birincisi, işgal altındaki Suriyeli Golan ve Filistin’deki işgal altındaki Arap topraklarını işgaline son vermek ve Cenevre Sözleşmesini ihlallerini durdurmaktır.
Caferi, uluslararası toplum tarafından İsrail’in Filistin topraklarını ve işgal altındaki Golan’ı işgaline tek taraflı meşruiyet vermeye çalışan herkese bir başka önemli mesajın yöneltildiğine dikkat çekti.
Caferi, Suriye’nin ABD Başkanı Donald Trump’ın işgal altındaki Suriyeli Golan’a ilişkin kararını en güçlü şekilde kınadığını yineledi.
Caferi, “Suriye hükümeti, Başkan Trump’ın 25 Mart 2019’da imzaladığı ve İsrail işgal varlığı Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya verdiği belgenin, dünya halklarının kaderini belirleme, siyasi, yasal veya ahlaki kapasitesi olmayan biri tarafından yayınlanan tek taraflı bir eylem olduğunu vurguladı./