Suriye Suriye Türkiye’nin mültecilerin geri dönüş konferansına katılmasına karşı çıktıID:66217
Yayınlanma:
10 Kas 20

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı İmen Susan, ülkesi Türkiye’nin mültecilerin geri dönüş konferansına katılmasına karşı olduğunu açıkladı.

Suriyeli diplomat, Şam yönetimi 11 – 12 Kasım tarihlerinde düzenlenmesi planlanan uluslararası mültecilerin geri dönüş konferansına Türkiye’nin katılmasına karşı çıktığını açıkladı.

Pazartesi günü bu açıklamayı yapan Susan şöyle dedi:

Biz Türkiye dışında tüm ülkeleri bu konferansa davet ettik, ancak Türkiye’yi davet etmedik; zira Recep Tayyip Erdoğan rejiminden müspet bir adım beklenemez.

Susan, konferansa İran, Rusya, BAE, Umman ve Pakistan katılacağını, Suriye olarak konferansa bu düzeyde katılımdan memnuniyet duyduklarını, zira bu ülkeler uluslararası arenada önemli devletler olduklarını kaydetti.

Suriyeli diplomat Susan ayrıca, bazı ülkeler bu konferansa katılmamak için yoğun baskı altında bulunduklarını bildirdiğini belirtti.

Susan, Suriye yönetimi mültecilerin geri dönüşü için elinden gelen tüm çabaları sarf edeceğini, bu arada mültecilerin geri dönüşü ve ülkenin yeniden inşa edilmesi için dayatılan tek taraflı yaptırımların kaldırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Resmi olmayan verilere göre, Suriye nüfusunun yarısından fazlası savaş yüzünden evini yurdunu terk etti. Türkiye, Lübnan, Ürdün ve bazı Avrupa ülkeleri Suriyeli mültecilerin sığındığı ülkelerdir.