Afrika Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed: Tigray'da hedefimize ulaşacağızID:66543
Yayınlanma:
16 Kas 20

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Tigray'da devam eden operasyonlarda kendi başlarına hedeflerine ulaşacaklarını belirtti.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Tigray'da devam eden operasyonlarda kendi başlarına hedeflerine ulaşacaklarını belirtti.

Abiy Ahmed tarafından Pazar günü yapılan açıklamada, Tigray eyaletinde federal ordu tarafından başlatılan ve devam eden askeri operasyonunun başarıyla sonuçlanacağını ifade edildi.

Ahmed, Tigray "tek başlarına" hedeflerine ulaşacabileceklerini belirtti.

Abiy'in açıklaması, Tigray güçlerinin lideri olarak tanımlanan Debretsion Gebremichael'in bölgede Eritre güçlerine karşı da savaştıklarını söylemesinden saatler sonra geldi.

"Bölgede savaş suçu işleniyor"

Uluslararası Af Örgütü, Etiyopya'nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde federal ordu güçlerinin başlattığı operasyonda yüzlerce sivilin öldürüldüğüne dair ciddi deliller olduğunu açıklamış, Birleşmiş Milletler ise 'savaş suçu' ihtimalini gerekçe göstererek Tigray'da öldürüldüğü ifade edilen yüzlerce sivil hakkında bağımsız bir soruşturma başlatılmasını talep etmişti.

Tigray bölgesinin bağımsızlık ilan etmesinin sonrasında bölgede başlayan ordu operasyonları sonrasında 17 binden fazla sivilin Sudan'a kaçtığı ifade ediliyor.

Diğer yandan, Tigray bölgesindeki Mai Kadra köyünden olduğu belirtilen görüntülerde yüzlerce sivilin ordu güçlerince bıçaklanarak öldürülmüş olduğunun görüldüğü ifade ediliyor.