İran Pompeo'nun İran ile müzakere şartları gerçekleşmediID:66839
Yayınlanma:
20 Kas 20

Amerika Connecticut eyaleti Demokrat senatörü, dışişleri bakanı Mike Pompeo'nun İran ile müzakere için öne sürdüğü 12 şartın hiç birinin gerçekleşmediğini söyledi.

Fars Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre Chris Murphy Trump'ın İran siyasetinin tam anlamı ile yenilgiye uğradığına işaretle twitter üzerinden paylaştığı mesajda "Pomepo'nun maksimum baskının bir bölümü olarak İran'dan 12 talepte bulunduğunu fakat bir tanesinin bile gerçekleşmediğini" yazdı.
Amerika'nın 2018 yılında Bercam nükleer anlaşmadan çekilmesi ardından Pompeo İran ile müzakere için aralarında nükleer ve füze programının tamamen sonlandırılması, İran'ın bölgede direniş eksenine desteğinin kesilmesi gibi 12 maddelik bir liste ileri sürdü. Trump yönetimi Bercam'dan çekilmek ve nükleer yaptırımların tekrar uygulanması ile Tahran'ı kapsamlı nükleer olan ve olmayan konularda müzakere masasına oturmaya zorlayacağını umut ediyordu. 
Fakat İran'ın Amerika'nın baskılarına karşı maksimum direniş siyaseti, Tahran'ın tehdit ve korku ile anlaşmayı ihlal eden sadakatsiz taraf ile müzakere etmeyeceğini göstermiş oldu./