Suriye Haseke halkı ABD işgal güçlerini protesto ettiID:67457
Yayınlanma:
01 Ara 20

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde yüzlerce kişi ABD askerlerinin yasadışı varlığını protesto etti.

El'Meyadin'e göre, Haseke'nin güneyindeki köy sakinleri Pazartesi günü düzenlenen bir gösteride ülkelerine karşı tek taraflı yaptırımları kınarlarken, ABD ve Türkiye işgal güçlerinin Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilmesini istediler.

Göstericiler, Amerikalıların Suriye petrolünü, diğer zenginliklerini ve tarım ürünlerini çalmalarını kınarlarken, ABD güçlerinin bu siyasetle,  bölge yerlilerini göçe zorlayarak buraları ele geçirmeye çalıştığını bildirdiler.

Bu arada, Haseke'nin güneyindeki bazı sakinler, Suriyeli gençlerin ABD destekli Suriyeli Kürt Demokratik Güçleri tarafından tutuklanıp kaçırılmasını protesto etti.

Protesto olarak, göstericiler şehrin ana yolunu taş ve lastiklerle kapatarak tutukluların serbest bırakılmasını istediler. 

Amerikalı teröristler, Suriye petrolünü yağmalamak için kuzeydoğudaki Haseke ve doğudaki Deyrizor bölgelerinde bulunuyorlar.

Son zamanlarda haber kaynakları, IŞİD teröristleri ve Türkiye bağlantılı terörist unsurlarla işbirliği içinde olan Amerikan ve Kürt unsurlarının Suriye petrolünü yağmaladığını vurguladı.