Batı Asya Taliban'dan İran Büyükelçiliğine taziye ziyaretiID:67532
Yayınlanma:
02 Ara 20

Taliban Siyasi Bürosundan bir heyet, nükleer bilim adamı Muhsin Fahrizade suikastına ilişkin İran'ın Katar Büyükelçiliğini ziyaret etti.

İran'ın Katar Büyükelçiliği, Taliban Siyasi Bürosundan bir heyetin İranlı nükleer bilim adamı Muhsin Fahrizade suikastından ötürü kendilerini ziyaret ettiğini duyurdu.

Büyükelçiliğin Twitter hesabından ziyarete ilişkin yapılan açıklamada, "Taliban Siyasi Bürosundan bir heyet, İran İslam Cumhuriyeti Doha büyükelçiliğini ziyaret ederek Muhsin Fahrizade'nin şehadeti münasebetiyle başsağlığı dilediler. Heyet ayrıca, Hamid Dehghani Podeh'in İran İslam Cumhuriyeti Doha büyükelçisi olarak Doha'da göreve başlamasını tebrik edip başarılar dilediler."

Hamid Reza Dehghani Podeh de sosyal medya hesabından, "Taliban Siyasi Bürosundan bir heyet İran'ın Doha büyükelçiliğini ziyaret edip benimle görüştü. Heyet, görüşmede Doktor Fahrizade suikastını kınamış ve şehadetinden ötürü İran devleti ve milletine başsağlığı dilemiştir." açıklamasını yaptı.

Öte yandan Kuveyt ve Afganistan Dışişleri Bakanlığı da bir mesaj yayınlayarak bu suikastın telin etti.

İran Savunma Bakanlığı'na Bağlı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı Muhsin Fahrizade, 27 Kasım günü aracına yapılan saldırıda korumaları ile saldırganlar arasında çıkan çatışmada ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

İranlı yetkililer, saldırının ardından yaptıkları açıklamada, suikastın arkasında işgalci siyonist rejimin olduğuna dikkat çekmişti.

Fahrizade, geçen yıl da saldırıya uğramış ancak sağ olarak kurtulmuştu.

Siyonist rejimin sözde başbakanı Benjamin Netanyahu 2018 yılında yaptığı bir açıklamada, Fakhrizadeh’in İran nükleer silah programının başındaki kişi olduğunu iddia ederek hedef göstermişti. (Ajanslar)