İran Ruhani, uluslararası camiayı Siyonist rejime karşı uyardıID:67546
Yayınlanma:
02 Ara 20

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Filistin ile Dayanışma Günü dolayısıyla BM Genel Kuruluna gönderdiği mesajda, uluslararası camiayı insan haklarını ve BM kararlarını ayaklar altına alan çocuk katili Siyonist rejime karşı çıkmaya davet etti.

BM Genel Kurulunda düzenlenen törende katılımcılar Siyonist rejimin, işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasa dışı uygulamalarını kınayarak, Filistin halkı ile birlikteliklerini ilan ettiler.

Ruhani mesajında, ‘’Siyonist rejim, BM Güvenlik Konseyinin bazı daimi üyelerinin desteğini alarak her gün Filistinliler aleyhindeki gayrı insani uygulamalarını arttırmaktadır. Bu rejim ayrıca Batı Asya bölgesinde saldırgan politikaları özellikle Suriye ve Lübnan’a saldırma ve gizli kitle imha silahları programı ile bölgenin tamamında barış ve istikrarı tehlikeye atmıştır.‘’ dedi.

Yaklaşık 5 milyon Filistinlinin kendi topraklarından sürgün edildiğini, Batı Yaka ve Beytülmukaddes'te işgalin giderek daha da yaygınlaştığını, Filistinlilere soykırım uygulanması ve Gazze'ye yönelik insanlık dışı zalimce muhasaraya değinen Ruhani, ‘’İran İslam Cumhuriyeti, Filistin meselesinin çözüm yolunu gayrı meşru bu rejimle ilişkilerin normalleşmesinden değil, İslam ülkelerinin vahdeti ve uluslararası camianın bu rejimin canice politikalarına karşı çıkmakta görmektedir.‘’ dedi.

Ruhani mesajında, ‘’İran, Filistin halkı ile tam dayanışma içinde olduğunu bildirerek, bir kez daha uluslararası camia özellikle BM’nin Filistin işgaline son verme ve Filistin halkının temel haklarını kazanması için sorumluluğuna vurgu yapmaktadır.’’ dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı mesajının devamında ise  İran İslam Cumhuriyeti'nin, Filistin halkının insani ve özgürleşme davasına  tam desteğini sürdürdüğünü vurguladı.