Görüş ve Düşünce Zafar Bangash: General Süleymani’nin Şehitliği ve bölgenin geleceğiID:69448
Yayınlanma:
10 Oca 21

Toplum, halkı, ilkelerini ve ideallerini korumak için yaşam da dahil olmak üzere gerekli fedakârlıkları yapmaya hazır olduğunda yaşama hakkını kazanır. İran'daki İslam Devrimi, 80.000'den fazla şehidin karşılığında ve zorlu koşullar altında doğdu.

Ocak 1979'da Tahran'a vardıktan sonra İmam Humeyni (ra), halkın devrim için fedakârlıklarını kabul etmek için doğrudan Behesht-e Zahra mezarlığına gitti. İmam, en unutulmaz ifadelerinden birinde şunları söyledi: "Şah, İran'da ‘beyaz devrimi’ başlattığını iddia etti. Bunun yerine bize şehitlerle dolu bir mezarlık verdi.”

Bir devrimi koruyan ve besleyen şehitlerin kanıdır. General Kasım Sülaymani'nin yakın arkadaşı ve cephedeki savaş arkadaşı Ebu Mehdi El-Muhandis ile birlikte 3 Ocak 2020'de Şehitliği, fedakârlık tarihindeki bu görkemli bölüme katkıda bulundu. Bu geçici hayatta, kararlı Müslümanların en önemli görevi Allah yolunda savaşmaktır. Bu mücadelenin sadece iki sonucu var: zafer ya da şehitlik.

Kararlı Müslümanlar şehitlikten kaçınmazlar, çünkü Allah, hepimizin aradığı ahirette onlar için büyük bir ödül vaat etmiştir: Cennet. "Ve Allah yolunda öldürülenler hakkında "öldüler" demeyin: hayır, yaşıyorlar, ama bunu anlamıyorsunuz” (2:154).

General Süleymani, İran'ın Kuds gücünün başıydı. 3 Ocak 2020'nin başlarında Bağdat Uluslararası Havaalanı'na yeni geldi ve bir Amerikan dronundan atılan bir füze, Haşd el-Şabi'nin (Irak seferberlik birimleri) Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi El-Muhandis ve yoldaşları ile birlikte şehit oldu. Bu suç eylemiyle, Amerika ve Siyonist varlık, dünyanın en büyük teröristleri olduklarını kanıtladı. Amerikalı yetkililer, General Süleymani'ye suikast yaparak direniş alevini söndürebileceklerine inanırlarsa, İslam'da şehit kavramını hiç anlamıyorlar demektir.

Şehitler kanlarıyla tarih yazıyor. Bir kişi savaşa düşerse, 100 kişi onun yerini alır. Tarihin bize öğrettiği şey budur. Şehit Kasım Sülaymani, Şehitlerin efendisi İmam Hüseyin (as) ile başlayan İslam tarihi boyunca uzun bir şüheda listesinin yolunu izledi.

Şehit Sülymani'nin direniş cephesinin güçlendirilmesindeki rolünün etkisini tartışmadan önce, uluslar arası bazı teknik etkenlere değinelim. Bir drone'dan ateşlenen ABD füzeleri, uluslararası hukuka ve BM tüzüğüne (değer verdikleri için) karşı Irak egemenliğinin tam bir ihlalidir. Kudüs gücü komutanı General Süleymani, İslam Cumhuriyeti'nin üst düzey bir yetkilisiydi. Suikastı bir savaş suçu oluşturuyordu. Donald Trump ve yasadışı emirlerini yerine getirenler bu savaş suçlarından sorumlu tutulmalıdır.

ABD yetkililerinin bu iğrenç suç için sunduğu saçma açıklamalarla kendimizi kaptırmayacağız. Amerikalılar alışılmış yalancılardır. Trump, bu aşağılık davranışın sadece en açık ve çirkin yüzüdür. Son 20 yılda, ABD politika yapıcıları bu süreçte milyonlarca insanı öldüren savaşlar başlatmak için bariz yalanlar söylediler.

1998 yılında Kudüs kuvvetinin başına atanmasından bu yana, Mescid-i Aksa'yı savunmak ve Filistin'in kurtuluşu için Müslümanları harekete geçirmede etkili oldu. Filistinli İslami direniş grupları Hamas ve İslami Cihad ile koordine etti ve Siyonist işgal güçlerine karşı çok daha etkili olmalarını sağladı.

Lübnan İslami Direniş Hareketi Hizbullah ile yakın bağlantıları iyi bilinmektedir. Hizbullah, ilk olarak Mayıs 2000'de Siyonist işgalcileri Güney Lübnan'ın çoğundan (Şeba çiftlikleri hariç) kovarak ve daha sonra Temmuz-Ağustos 2006 savaşında İsrail ordusuna kanlı bir yenilgi tattırarak savaş alanında yeteneklerini kanıtladı. İsrail ordusunun o zamandan beri Hizbullah'a saldırmasını engelleyen 2006 savaşındaki Siyonistlerin yenilgisidir. Bunun yerine, Siyonistler evlerinde silahsız Filistinli siviller veya Filistinli çocukları tutuklamak gibi yumuşak hedefler seçiyorlar. Yüzlerce çocuk İsrail hapishanelerinde çürüyor. Fiziksel ve zihinsel istismarla karşı karşıya kalıyorlar.

Şehit Süleymani cephede lider bir komutandı. Irak ve Suriye'de ABD-Suudi-İsrail tarafından oluşturulan ve desteklenen terörist DEAŞ'e (IŞİD) karşı savaşta sık sık cephelerde görüldü. IŞİD’in yenilgisinde büyük rolü oldu. Terörü himaye edenler onu öldürmek için komplo kurdular.

Şehit General Süleymani, Irak ve Suriye'deki ABD-Suudi-İsrail destekli IŞİD terör örgütünün İslam Cumhuriyeti'ne doğrudan saldırısının farkına vardı. Bunun olmasına izin vermediğini söyledi. Hem Irak'ta hem de Suriye'de IŞİD teröristleri yenildi. Bu, ABD ve İsrail gibi savaşçılarının komplolarının da yenildiği anlamına geliyor. Doğru, halkın haysiyet, özgürlük ve saygı içinde yaşamak için gerçek özlemlerini üzmek için politikalarından vazgeçmeyecekler, ancak bundan sonra, savaşçılar için bu giderek daha zor hale gelecektir. Şehit Süleymani'nin yarattığı fedakârlık örneği sayesinde, ABD emperyalizmi ve Siyonist saldırganlık günleri sona eriyor.

General Süleymani, Lübnan'daki Hizbullah hareketi, Filistin'deki Hamas ve İslami Cihad ile Irak ve Suriye'deki Halk milisleri arasındaki politikaları koordine etti. Irak'ta, popüler seferberlik birimleri IŞİD teröristlerini yendi ve 2017'de onları ülkede büyük ölçüde ortadan kaldırdı. Teröristler ABD ve Türkiye'nin yardımıyla Suriye'ye kaçtı. Ancak Suriye'de, Amerikalıların onları güvenli başka bir yere götürmeye çalıştıkları İdlib eyaletinin küçük bir bölgesine hapsedildiler. Bazıları yine Amerikan yardımı ile uzak Afganistan'a götürüldü.

İşgal altındaki Filistin'de, özellikle Gazze'de “açık hava Hapishanesi” olarak adlandırılan küçük bir toprak parçasında direniş hareketleri daha organize hale geliyor. Onlara karşı olasılıklar çok büyük. Acımasız işgalcilerin en ağır silahlı ordusuyla karşı karşıya kalıyorlar, ancak direniş hareketleri uygun tepkiler verebiliyorlar. Zamanla, düşmanın çok daha büyük maddi üstünlüğünü etkisiz hale getirmek için stratejiler üretebiliyorlar.

Bir mücadelenin sonucu silah miktarı ile belirlenemez. Savaşçıların morali, davalarının adaleti ve cesaretleri, mücadelenin sonucunu belirlemede çok daha önemli bileşenlerdir. Kararlı Müslümanlar, az sayıda veya silah sıkıntısı nedeniyle mücadeleden asla kaçınmadılar.

Bölgedeki siyasi manzara değişiyor. Baskıcı güçler hegemonyasını korumak için giderek daha zorlu bir sürece giriyorlar. General Kasım Süleymani'nin ya da en iyi İranlı nükleer bilim adamı Dr. Mohsen Fakhrizadeh'in öldürülmesi gibi umutsuz eylemlere başvurmak zorunda kalıyorlar. Zalimlerin fark edemediği şey, üst düzey bireylerin ortadan kaldırılmasının geçici aksiliklere neden olabileceğidir, uzun vadede kanları direnişi besler ve ezilenlerin daha da büyük çabalarına yol açar.

Gelecek ezilenlere aittir. Tarih, hiçbir zorbanın süresiz olarak iktidarda kalmadığını gösteriyor. ABD'nin bölgede bulunduğu günler sayılı. Siyonist varlık çok geride olabilir mi? Onlar için de sayılı günler işliyor. (Hürseda Haber -  Zafar Bangash / crescent)