İran Velayeti: İran, ABD'yi nükleer anlaşmaya geri döndürmek için acele etmiyorID:69568
Yayınlanma:
13 Oca 21

İslam İnkılabı Rehberi'nin Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, ABD'nin, nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na (KOEP) geri dönmesi şartının yaptırımların kaldırılması olduğunu belirterek, ''İran, ABD'yi KOEP'e geri döndürmek için acele etmiyor'' dedi.

İslam İnkılabı Rehberi'nin Eserlerinin Korunması ve Yayınlanması Ofisi'nin sitesinde dün yayınlanan  röportajda,  ABD'nin nükleer anlaşmadaki taahhütlerine bağlı kalmadığına işaret eden Ali Ekber Velayeti,,  ''Amerika'nın nükleer anlaşmaya dönecek olması halinde, İran aleyhindeki yaptırımlara son vermeli ve geçmişteki eksikliklerini telafi etmelidir.'' dedi.

Velayeti, yaptırımların kaldırılmasını İran'ın mantıklı ve akılcı bir talebi olduğuna değinerek, "İran, nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirdi, ancak Amerikalılar sözleri üzerine durmadı  ve geri dönmek istiyorlarsa, taahhüt ettikleri yaptırımları kaldırmaları gerekiyor." dedi.

Velayeti, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'na (NPT) üye olan herhangi bir devletin nükleer teknolojinin barışçıl faydalarından yararlanma hakkına sahip olduğunu belirterek her hangi bir ülkenin bunu diğerleri için engelleyemeyeceğini söyledi.

Ali Ekber Velayeti, barışçıl nükleer teknolojinin  faydalarından istifade edilmesinin İran için bir zorunluluk olduğunu belirterek, ''Er ya da geç fosil yakıtlar tükenecek ve İran'ın elektrik ve enerji üretmek ve endüstriyel ve bilimsel çalışmaları ilerletmek için nükleer yeteneklerini kullanması gerekiyor.'' dedi.