Suriye İşgalci ABD askeri konvoyu Suriye'ye girdiID:69787
Yayınlanma:
17 Oca 21

ABD liderliğindeki sözde IŞİD karşıtı koalisyon güçlerine ait askeri ve lojistik teçhizatı taşıyan bir konvoy, Cumartesi günü Irak'tan kuzey doğudan Suriye'ye giriş yaptı.

Fars Haber Ajansı'na göre, lojistik teçhizat ve akaryakıt tankerleri taşıyan konvoy, Irak Kürdistanı'ndan Suriye'nin Haseke iline bağlı El Kamışlı kentine girdi.

Başka bir konvoyun da, birkaç gün önce Suriye'nin Haseke vilayetine giden El-Velid geçişini geçerek buradan da Deyrizor vilayetindeki Koniko ve Omar petrol sahalarına ulaştığı söyleniyor.

Terörist gruplara ve Suriye muhalefetine bağlı medya kuruluşları, ABD'nin son zamanlarda Suriye'nin kuzeydoğusuna silah ve askeri teçhizat taşıyan çok sayıda kamyon gönderdiğini söylüyorlar.

Haseke vilayeti, ABD askerleri ve son yıllarda IŞİD ile mücadele bahanesiyle donanmış ve silahlandırılmış, genellikle Kürt milisler olan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından işgal edilmiştir.

ABD ordusu, Suriye'nin el'Cezire bölgesindeki petrol sahalarının çoğunu işgal etti ve kamyonlarını artırarak ve oradaki varlığını güçlendirerek petrol çalmaya devam ediyor.