Avrupa HRW: ‘Fransa İslam’ı terör tehdidiyle özdeşleştiriyor gibi görünüyor’



ID:69946
Yayınlanma:
19 Oca 21

Dünya üzerinde 2020 yılında yaşanan hak ihlalleri üzerine rapor yayımlayan İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch – HRW), Fransa’nın İslam’a bakışına dikkat çekti.

AFP’ye konuşan HRW Genel Müdürü Kenneth Roth, Fransa’nın İslam’ı “terör” tehdidiyle özdeşleştiriyor gibi göründüğünü söyledi.

Fransız Hükümeti’nin “terör” tehdidi karşısındaki tutumuyla ilgili endişe duyduklarını ifade eden Roth, “Fransız hükümetinin terör tehdidine verdiği tepki konusunda derin endişelerimiz var. Evet, şiddet eylemleri var, ancak hükümet genel olarak İslam’ı terör tehdidiyle özdeşleştiriyor ve bu çok büyük bir hata” dedi. 

Roth “Fransa, laiklik geleneğine rağmen, şiddet olmadığı sürece insanların inanma ve inançlarını açıklama hakkına saygı duymanın bir yolunu bulmalıdır. Eğer hükümet herhangi bir inananı hedef gösterirse ve inancı şiddetle eş tutarsa, insanları devletten uzaklaştıracak ve yeraltına çekilmelerine neden olacaktır ki bu da sonuçta çok tehlikelidir” ifadelerini kullandı.

Roth, Fransa’da çok tartışılan “genel güvenlik” yasa tasarısı ile “Ayırılıkçı, Radikal İslamcılık” yasa tasarısı hakkında da konuştu ve iki tasarının da tehlikeli ibareler barındırdığına dikkat çekti.

Roth, şöyle devam etti:

“Polisin tacizini azaltmanın bir yolu olarak çatışmalı bir durumda polisi fotoğraflamanın meşru gazetecilik, meşru vatandaş aktivizmi olduğunu kabul etmek önemlidir. O görsel kanıtı çıkarırsanız, polise istediklerini yapma şansı vermiş olursunuz. Polisten hesap sormak için sadece tanıklık hiçbir zaman yeterli olmamıştı ve görsel kanıt çok önemli.”