Suriye Şam: ABD Suriye'deki terörizme desteğine son vermeliID:70045
Yayınlanma:
21 Oca 21

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler'e gönderdiği bir mesajda, ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan El Cezire bölgesindeki düşmanca eylemlerini şiddetle kınadı ve Washington'un Suriye'deki terörizme desteğine son verilmesi çağrısında bulundu.

Resmi Suriye Haber Ajansı'na (SANA) göre,Suriye Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ABD işgal güçlerinin eylemlerinin Suriye egemenliğinin, bütünlüğünün ve toprak bütünlüğünün açık bir ihlali olduğunu ve 2254 sayılı karar dahil olmak üzere uluslararası hukukun ve Suriye ile ilgili Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlali olduğunu vurguladı.

Açıklamada ayrıca uluslararası toplumu zorbalık, saldırganlığı önlemek ve Suriye topraklarının işgalini sona erdirmek için gerekli önlemleri almaya çağırdı.

Bu arada Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Beşar el Caferi de, 1373 sayılı Kararın terörizmle mücadele, fon kaynaklarını kurutmak ve aşırılık yanlısı ideolojiyle mücadele etmek için koordineli uluslararası işbirliğini güçlendirmeye katkıda bulunmadığını ve onu teşvik eden yanlış öğretileri çarpıttığını teyit etti.

BMGK oturumu sırasında dün el Caferi, Batılı ülkelerin terörizmle mücadele meselesinden diğer ülkeleri yok etmek için yararlandıklarını, ekonomik ve kültürel başarılarını ortadan kaldırmaya ve zenginliklerini yağmalamaya çalıştıklarını ve bu ülkeleri masum iken terörü destekleme suçlamasıyla damgaladıklarını söyledi.

Caferi, siyasallaşmanın, seçiciliğin, çoklu standartların ve terörizme yatırımın terörizmle mücadele meselesini gölgede bıraktığını ve bundan en çok yararlananların terör örgütleri ve liderleri olduğuna diikat çekerken, Washington’daki son terör eylemlerinin birçok üye devletin başkentlerinden birinde gerçekleşmiş olsaydı Batılı ülkeler tarafından memnuniyetle karşılanacağını, destekleneceğini ve övüleceğini söyledi.

Suriye’nin terörizmle mücadele etmek ve ortadan kaldırmak için Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında ciddi uluslararası işbirliğini güçlendirme çağrısını yenilediğini dile getiren Caferi; IŞİD, el Nusra Cephesi ve bunlarla bağlantılı terörist oluşumlar ve gruplarla mücadele çabalarını desteklediğini teyit etti.