Güney Amerika Brezilya'da cumhurbaşkanının istifası isteniyorID:70265
Yayınlanma:
25 Oca 21

''Brezilya'nın Trump'ı'' lakabıyla bilinen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'ya karşı protestoların ikinci gününde, insanlar onun azledilmesini talep ettiler.

Dün düzenlenen gösterilere binlerce kişi katılırken protestocular Brezilya cumhurbaşkanının azledilmesini istediler.

Göstericiler, Brezilya cumhurbaşkanının koronavirüs ile mücadelede ciddi bir tutum sergilemediğini bildirerek eleştirirlerken, bu zamana kadar bu ülkede 216 binden fazla insan koronavirüsten hayatını kaybetti.

Nüfusu 210 milyonu aşan ve dünyada salgından en çok etkilenen 3. ülke olan Brezilya'da, 185 bin 650 kişinin hayatına mal olan virüs, bugüne kadar 7 milyon 162 bin 978 kişide görüldü.

Öte yandan Brezilya’da tespit edilen yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha hızlı yayılan türüne Almanya’da da rastlandığı bildirildi.

Hessen eyalet yönetiminden yapılan açıklamada, Kovid-19’un yeni türünün Brezilya'dan gelen bir kişide saptandığı ve bunun Almanya'da kayda geçen ilk vaka olduğu kaydedildi. Söz konusu kişinin ülkeye girişinde yapılan testinin pozitif çıktığı ancak semptom göstermediği ifade edilen açıklamada, Berlin’deki Robert Koch Enstitüsü’nün vakayla ilgili bilgilendirildiği belirtildi.