Yemen Küresel Kamuoyunun Yemen'i Destekleme GünüID:70383
Yayınlanma:
27 Oca 21

25 Ocak günü uluslararası Yemen'i savunma günüdür. Bu çerçevede Yemen ve bazı ülkelerde Suudi Koalisyonun bu ülkeye karşı savaşının kınanması amacı ile geniş çaplı gösteriler düzenlendi.

Bilindiği üzere Yemen Arap dünyasının en yoksul ülkesdir.  Geniş çaplı yoksulluk Ali Abdullah Salih'in Yemen'deki 30 yılı aşkın yönetiminin mirasıdır. 2011 yılında Abdullah Salih'in dikta rejimine karşı halkın ayaklanması ile bu ülke pratikte  iflas etmiş ve başarısız bir ülkeydi. 

Halkın Abdullah Salih yönetimine karşı ayaklanmasının hedefi, halkın yaşam düzeyini arttırma bağlamında halk destekli bir hükümetin kurulmasıydı. Ancak Suudi Arabistan ve birkaç Arap ülkenin Amerika ve bazı Avrupalı ülkelerin müdahaleleri,  Yemen gelişmelerinin yönünü değiştirdi ve  dış güçler tarafından "yönetilme ve yönlendirilme" mecrasına girmiş oldu. 

Bu açık müdahalelerin sonucu  Abdullah Salih'in 20 yılı aşkın yardımcısı olan  Abd Rabbe Mansur Hadi,  tek adaylı 2012 seçimleri ile iktidara geldi.  Abd Rabbe Mansur Hadi'nin   başarısızlığı ve zayıf performansı ile  Yemen halkının ikinci kıyamı 2014 yaz aylarında şekillendi ve Mansur Hadi'nin ülkeden kaçmasına ve nihayetinde de  Suudi Arabistan'ın  Arap dünyasının ve Batı Asya'nın en fakir ülkesine saldırmasına yol açtı.  

Bu saldırının sonucu, yüz bin ölü, yüzbinlerce yaralı, yaklaşık 4 milyon mülteci, kentsel altyapının yüzde 85'inin tahrip edilmesi ve Yemen halkının yaşam şirazesinin yok olmasıdır. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Yemen’in son 20 yılda dünya düzenindeki en büyük insani felaketiyle karşı karşıya olduğunu açıkça belirtti. Bu durum iki faktörün sonucu idi: 2011'deki Arap-Batı müdahalesi ve 2015'ten beri Suudi koalisyonun dayattığı savaş.
Bu bağlamda 25 Ocak, uluslararası Yemen'i savunma günü olarak belirlendi.  25 Ocak 2021'deki gösteriler, farklı ülke halklarının Yemen halkına verdiği desteği ve Suudi koalisyonun dayattığı savaşının kınandığını gösterdi. Bunun yanı sıra Yemen'in farklı bölgelerinde halkın geniş katılımı ile düzenlenen gösterilerde Yemen'in bağımsızlığına ve birliğe vurgu yapıldı. 

25 Ocak günü Yemen'de ve diğer ülkelerdeki yürüyüşün önemli mesajı, dünya kamuoyunun Al-ı Suud'un Yemen'e karşı kıtlık, hastalık , gıda güvensizliği ve yıkım dahil suçlarını gördüğüne vurgu yapmasıdır.  Batılı güçler ve özellikle Amerika bu tür suçlarda tabii ki Suudi Arabistan'a arka çıkmıştır. 

Aslında, Pazartesi günkü yürüyüş ve atılan sloganlar, Joe Biden liderliğindeki yeni ABD yönetimine bir mesajdır. Göstericiler bir yandan eski Amerika başkanı Donald  Trump'ın Al-ı Suud rejimine kayıtsız şartsız desteğine son vermesini ve diğer yandan da savaş, cinayet ve Yemen kuşatmasına son vermek için Arabistan'a baskı uygulanmasını istediler. 

Yeni ABD yönetimi, kesinlikle  Al-ı Suud'un Yemen'e karşı işlediği suçların farkındadır. Bu bağlamda ABD Hazine Bakanlığı, Trump yönetiminin son iş gününde Yemen'de Ensarullah hareketine aldığı yaptırım kararını bir ay süreyle askıya aldı.

Protestocuların taleplerinde dile getirilen bu taleple ilgili ABD hükümetinin Yemen savaşıyla ilgili yaklaşımında olumlu bir değişikliğin oluşmasında, olumlu bir işareti olabilir. Yemenli olan ve olmayan protestocular, Suudi Arabistan'ın savaşında Ensarullah'a destek verirken Amerika'nın Ensarullah hareketini terörist listeye alması ve yaptırım uygulanmasını kınadılar.