Yemen Yemen'den İHA ve füze saldırılarını durdurma şartıID:71378
Yayınlanma:
14 Şub 21

Yemen'in Yüksek Siyasi Konseyi üyesi Muhammed Ali el-Husi, Suudi koalisyonunun Yemen'i bombalamayı durdurması halinde Yemen'in de İHA ve füze saldırılarını durdurmaya hazır olduğunu açıkladı.

El Meyadin kanalına göre Muhammed Ali el-Husi, "Saldırgan ülkeler bombalamayı durdurursa drone ve füze saldırıları duracak" dedi.

El'Husi, şimdiye kadar Amerikan, İngiliz ve Avrupa uçaklarının Yemen'i bombalamaya devam ettiğini belirtti.

Bu arada, Yemen Enformasyon Bakanı Zeyfullah el-Şami, ABD'nin Yemen savaşının sona ermesiyle ilgili son açıklamalarının geçerliliği konusundaki şüphelerini dile getirdi ve ülke halkının saldırı ve kuşatmaya karşı direncini vurguladı.

Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin El Azi de Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "Yemen halkı, ABD'nin Yemen'e kötü muamelesinin doğasını ve boyutunu gözlemleyecek ve her türlü olumlu değişikliği memnuniyetle karşılayacaktır." dedi.

ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı bir konuşmada, yönetiminin Yemen'deki savaşı durdurmaya çalıştığını iddia ederek Yemen'deki insani durumu eleştirmiş ve Batı Asya'daki özel ekibini Yemen'de ateşkes için çalışmaya çağırmıştı.

Suudi koalisyonu yaklaşık altı yıldır Yemen'i bombalıyor, Yemen halkına kapsamlı bir kuşatma, açlık ve tıbbi malzeme eksikliği uyguluyor, kadınları ve çocukları öldürmeye devam ediyor.

Bu saldırılar, Yemen'in altyapısının tahrip olmasına ve bu fakir ülkede yoksulluğun, işsizliğin ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden oldu.