Suriye Suriye'deki El Hul kampı; Teröristler için güvenli bir sığınak olduID:71619
Yayınlanma:
19 Şub 21

Iraklı yerel bir yetkili, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Amerikan kontrolündeki El Hul kampının, Irak ve Suriye'nin güvenliğini tehdit eden 50 ülkeden binlerce terörist için bir sığınak haline geldiği konusunda uyardı.

Kuzeybatı Irak'taki Neyneva vilayetinin kuzeyindeki Senuni semtinin yöneticisi Hadida Cuki, Şafak News'a yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke vilayetindeki el-Hul kampının IŞİD terörist grubunun merkezi haline geldiğini söyledi.

BM tahminlerine göre, El-Hul kampında 70.000'den fazla insan yaşıyor ve bunların birkaç bini yaklaşık 50 ülkeden terörist savaşçılar.

Iraklı yerel yetkili, El Hul kampının IŞİD unsurlarını Irak'a kaçırmak için bir merkez haline geldiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca terörist unsurlar kampın içinden Suriye'nin El Nusra Cephesi tarafından kontrol edilen diğer bölgelerine seyahat ediyor.

Iraklı yetkili, kaçırılan Ezidilerin de kampta tutulduğunu söyleyerek, Irak makamlarının desteklediği uluslararası bir ekibi kaçırılan Ezidileri kamptan çıkarmaya çağırdı.

El-Haseke vilayetindeki el-Hul kampı, yerlerinden edilmiş insanlara, ailelere ve IŞİD unsurlarının akrabalarına ev sahipliği yapıyor.