Görüş ve Düşünce Batı Sahra’da gerilim; Aktivistler Fas-İsrail anlaşmasından sonra baskıyla karşı karşıyaID:71693
Yayınlanma:
20 Şub 21

ABD’nin Siyonist İsrail ile normalleşmesi karşılığında Batı Sahra’yı “rüşvet” olarak Fas’a vermesiyle bölgede gerilim had safhaya ulaştı.

İşkenceden gözetim ve ev tutuklamalarına kadar, aktivistler son haftalarda benzeri görülmemiş bir baskıyla karşı karşıya kaldıklarını söylüyorlar.

Batı Sahra'daki aktivistler, Fas'ın işgalci İsrail ile normalleşme anlaşmasının ardından acımasız bir darbe ile karşı karşıya olduklarını belirtiyorlar.

ABD'nin Fas'ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini tanıması, aktivistlerin yetkilileri sıradan vatandaşlara ve karara karşı çıkanlara karşı baskı yapmaya cesaretlendirdiğini söylüyor.

Bölgedeki ihlallere düzenli olarak ışık tutan Mahmud Lemaadel, son haftalarda aktivistlere ve kampanyacılara benzeri görülmemiş sayıda saldırı olduğunu söyledi.

Lemaadel’in Middle East Eye'a verdiği demeçte,” normalleşme Anlaşması ve ABD yönetiminin Fas'ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini tanıması, Fas'ı Sahrawis'e karşı daha fazla insan hakları ihlali yapmaya teşvik etti. O andan itibaren Fas, insan hakları aktivistlerini ve ayrıca herhangi bir aktivizmle ilgisi olmayan vatandaşları hedef alan keyfi bir kampanya başlattı." Dedi.

ABD'nin Fas egemenliğini tanımasından bu yana vatandaşların sokaklarda durdurulduğunu ve Fas hakkındaki düşünceleri ve izledikleri videolar hakkında sorgulandığını belirten Lemaadel, Herkes ön saflarda neler olup bittiğini merak ediyor, bu yüzden Fas askeri yerlerde olan her şeyi örtbas etmeye ve gizlemeye çalışıyor. Aktivistler evlerini sürekli gözetim altında tutuyor ve bazılarının evlerini Fas güçleri tarafından basıldığını söyledi.

Eski bir İspanyol kolonisi olan Batı Sahra,1957'de Fas tarafından kendilerine ait olduğu iddia edildi ve önemli deniz petrol rezervlerine ve maden kaynaklarına sahip olduğuna inanılıyor.

Bununla birlikte, yerli halk Fas kontrolünü şiddetle reddetti ve 1975 ve 1991 yılları arasında Polisario Cephesi Rabat'ın varlığına karşı bir isyan başlattı.

Polisario, Batı Sahra'nın yerli nüfusunun 350.000 ila 500.000 arasında olduğunu tahmin ediyor ve uzun zamandır BM kararları tarafından da vaat edilen bir bağımsızlık referandumu hakkı çağrısında bulundu.

Polisario, Fas'ı bölgenin doğal kaynaklarını sömürmekle defalarca suçlarken, nüfusunun yarısı kamplarda ve sürgünde referandum bekliyor.(Hürseda Haber - MEE)