Filistin İsrail’in illegal nükleer faaliyetleriID:71723
Yayınlanma:
21 Şub 21

Uluslararası nükleer füzyon grubu, siyonist rejim İsrail’in Dimona nükleer santralindeki illegal nükleer araştırma merkezinde yeni binalar inşa ettiklerini ortaya koyan uydu görüntülerini doğruladı.

Uluslararası nükleer füzyon grubu, geçen 4 Ocak tarihinde çekilen uydu görüntülerini doğruladığı açıklamasında, işgal altındaki Filistin’in Negev Çölü'nde bulunan Dimona nükleer santralinin yanı başında inşaat çalışmaları devam ettiğini belirtti.

Söz konusu uluslararası grubun belirttiğine göre, siyonist rejim bu illegal faaliyetine 2018 yılının sonunda başladı ve hala hangi amaçlar uğruna kullanılacağı bilinmiyor. Uydu görüntüleri şimdiki aşamada büyük bir bölgede boyu 140 metre ve eni 50 metre olan kazı çalışmaları yapıldığını gösteriyor.

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi de uzmanlardan naklen, söz konusu inşaat çalışması 2018’in sonları veya 2019’un başlarında başladığı anlaşıldığını, korsan İsrail bu görüntülerin hakkında hiç bir açıklama yapmadığını belirtti.

İsrail 200'ü aşkın nükleer başlığı bulunan, bölgenin ve dünyanın güvenliğini tehdit eden bir rejim olarak biliniyor. İsrail, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na nükleer programını denetleme izni de vermiyor. İran’ın barışçıl nükleer programı hakkında algı oluşturmaya çalışan güçler ise bu tehlikeye karşı ses çıkarmıyor. (Ajanslar)