İran İran batıya suçlama! Neden Siyonist İsrail'e ses çıkarmıyorsunuz?



ID:71754
Yayınlanma:
21 Şub 21

Nükleer silah ürettiği gerekçesiyle sürekli baskı altında tutulan İran, Batılı devletleri İsrail'e karşı sessiz kalmakla suçladı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İsrail'in Dimona Nükleer Tesisi'ni genişlettiğini gösteren uydu görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından ABD ve Avrupalı liderleri Tel Aviv'in nükleer silah programına karşı sessiz kalmakla suçladı.

Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, İsrail'in Negev çölündeki Dimona Nükleer Tesisini genişletme çalışmaları yürüttüğüne dair yayımlanan uydu görüntülerine ilişkin açıklama yaptı.

Tel Aviv'in nükleer silah programına karşı sessiz kalmakla suçladığı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile ABD ve Avrupalı liderleri mesajında etiketleyen Zarif, "İsrail bölgedeki tek nükleer bomba fabrikası olan Dimona'yı genişletiyor. Son derece endişeli misiniz? Bir miktar mı endişelisiniz? Bu konuda yorum yapmak ister misiniz?" ifadelerini kullandı.

UYDU GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKARDI

Uluslararası bağımsız nükleer araştırma uzmanlarının oluşturduğu The International Panel on Fissile Materials (IPFM), 18 Şubat'ta yayımladığı uydu görüntülerine dayanarak İsrail'in daha önce nükleer silah çalışmaları için kullandığı belirtilen Dimona Nükleer Tesisi'ni ciddi oranda genişlettiğini ortaya çıkarmıştı.

Görüntülerin 4 Ocak'ta "SuperView-1" uydusunun çektiği görüntülerden elde edildiği belirtilmişti.

İsrail hiçbir zaman nükleer silaha sahip olduğunu doğrulamasa da uluslararası basında yer alan haberlere göre, bu ülkenin elinde 100'e yakın nükleer başlık bulunuyor. Nükleer tesislerini uluslararası denetimlere de açmayan Tel Aviv yönetimi, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'na (NPT) taraf olmayı reddediyor.

Arap ülkeleri tarafından 2015'te UAEA Genel Kurulu'na sunulan "İsrail'in nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'nı (NPT) ve UAEA'nın düzenlemelerini kabul etmeye zorlanmasını" talep eden tasarı, ABD ve Avrupa ülkelerinin karşı oy kullanması nedeniyle kabul edilmemişti.

Biden da İran'a karşı Trump gibi davranıyor

 
İran'ın BM müfettişleri tarafından yapılan erken teftişleri 23 Şubat'ta sona erdirme kararının 2015 nükleer anlaşmasından vazgeçmek anlamına gelmeyeceğini söyleyen Zarif, "Bu yaptığımız nükleer anlaşmayı terk ettiğimiz anlamına gelmiyor fakat ABD, Tahran’a uyguladığı yaptırımları kaldırmalı” dedi.
 
Joe Biden ve yönetimini eleştiren İran Dışişleri Bakanı Zarif, “Onlar Donald Trump gibi aynı politikaları benimsiyor” dedi. Zarif ABD’nin İran’a “maksimum baskı” uyguladığını söylerken, “Attığımız tüm adımlar geri alınabilir. ABD de anlaşmaya dönmeli ve bütün yaptırımları kaldırmalı. ABD yaptırımlara bağımlı fakat şunu bilmeleri gerekiyor ki İran baskıya boyun eğmeyecektir” dedi.
 
IAEA BUGÜN TAHRAN’DA
 
İran basını, bugün Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Direktörü Rafael Grossi ve heyetinin Tahran’da yetkililerle görüştüğünü duyurdu.
 
İran Atom Enerjisi Organizasyonu’nun başkanı Ali Ekber Salihi, cumartesi günü IAEA’nın aldığı ek protokollerin içinde haber vermeden gelerek incelemelerde bulunmanın da yer aldığını aktardı. Salihi, bu konuda Tahran yönetiminin endişesini dile getirdi.