Suriye Suriye: Teröristler tamamen yok edilinceye kadar mücadele devam edecek



ID:71840
Yayınlanma:
23 Şub 21

Suriye dışişleri bakanı Faysal Mikdad, bu ülkedeki teröristlerin tamamen yok edilmesine kadar onlarla mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürüleceğini söyledi.

El'Alem kanalına göre, Faysal Mikdad, İnsan Hakları Konseyi’ni, Suriye halkına yönelik tek taraflı Amerikan ve Avrupa’nın zorlayıcı tedbirlerinden kaynaklanan ağır ve sistematik ihlalleri öncelik haline getirmeye çağırdı.

El Mikdad, dün Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyi’nin 46. oturumunda üst düzey kesimin önünde video bağlantısı üzerine bulunduğu konuşmada, bu zorlayıcı tedbirlerin sıradan vatandaşları etkilemediğini iddia edenlerin yalan söylediğini vurguladı. El Mikdad, bu tedbirlerin vatandaşları yalnızca temel ihtiyaçlarında etkilediğinin altını çizerek, bir kez daha Suriye’nin terörle mücadeleye devam etme ve topraklarındaki herhangi bir yasadışı varlığı sona erdirme konusundaki yasal hakkını kullanma kararlılığını teyit etti.

İnsan Hakları Konsey’in çalışma durumu ile ilgili olarak el Mikdad; “Bu konseyi kurduktan on beş yıl sonra, Batı ülkelerinin insan haklarıyla ilgilenirken çifte standartlara ve seçiciliğe dayalı bir yaklaşımı empoze etmek için konseyin platformunu ve mekanizmalarını kullanmaya devam etmeleri ve Siyasi yönelimlerine aykırı olan devletleri insan haklarını ihlal etmekle suçlamak ve bunu içişlerine karışmak için bahane olarak kullanmaktan dolayı üzgünüz” dedi.

el Mikdad Suriye’nin terörle mücadeleye devam etmeye ve topraklarındaki her türlü yasadışı varlığı sona erdirmek için yasal hakkını kullanmaya kararlı olduğunu vurguladı.

Öte yandan el Mikdad, ırkçı İsrail işgalinin Doğu Kudüs dahil İşgal Altındaki Filistin Topraklarında ve işgal altındaki Suriye Arap Golan’da ayrımcı ve baskıcı uygulamalarla sistematik insan hakları ihlallerini sürdürdüğünü belirtti.