İran UAEA'ya koruma önlemleri dışında erişim hakkı verilmeyecekID:71841
Yayınlanma:
23 Şub 21

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı-UAEA temsilcisi Kazım Garibabadi, İran'da UAEA'ya koruma önlemleri dışında erişim hakkı verilmeyeceğini duyurdu.

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı-UAEA temsilcisi Kazım Garibabadi, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Meclisin kararının tam olarak uygulanması oldukça önemli ve hiç kimsenin bundan vazgeçmeye hakkı yoktur.” dedi.

Garibabadi, dün gece yarısı itibariyle Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın İran'daki nükleer tesislere erişiminin durdurulduğunu söyledi. 

İRNA'nın haberine göre, Garibabadi, dün gece yarısı itibariyle artık 'Ek Protokol'ün üzerinde bir taahhüdümüz kalmadı ve  nükleer tesislere de bununla ilgili gerekli talimat verildi'' dedi.

Garipabadi dün yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer vermişti. “Artık uzatma veya erteleme yok. UAEA'ya koruma önlemleri dışında erişim hakkı verilmeyecek. İran ve UAEA'nın ortak açıklamasına göre teknik ekte belirtilen bazı izleme faaliyetlerine ilişkin veriler 3 ay boyunca İran tarafından muhafaza edilecektir. Bu süre zarfında Ajansın söz konusu verilere erişimi sağlanmayacak ve yalnızca İran’da kalacak. Yaptırımlar üç ay içinde tamamen kaldırılırsa İran verileri Ajans'a sunacak, aksi takdirde sonsuza kadar silinecektir."