İran "General Süleymani'nin fedakarlıkları olmasaydı Papa Francis Irak'a güvenli bir şekilde giremezdi"ID:72271
Yayınlanma:
06 Mar 21

Terör ve IŞİD ile mücadelede direniş liderlerinin ve şehitlerin önemli rolü olmasaydı, dünyanın Katolik lideri Papa Irak'a güvenli bir şekilde giremezdi.

İran İSNA ajansına göre, İslami Şura Meclisi başkanının uluslararası ilişkilerden sorumlu özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, attığı twitte "Papa Francis Bağdat'a geldi. Ebu Mehdi el-Mühendis, general Süleymani ve direnişin diğer şehitlerinin Irak ve bölgede terör ve IŞİD ile mücadeledeki fedakarlıkları ve rolü olmasaydı Papa bugün huzur ve güvenlik içinde Irak'a giremezdi." dedi.

Emir Abdullahiyan, "Beyaz Saray'ın müdahalesi ve ABD askerlerinin Irak ve bölgedeki varlığı hala bir güvensizlik nedeni." dedi. 

Dünya Katolikleri lideri Papa Francis, sıkı güvenlik ve sokağa çıkma yasağı kapsamında dün dört günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. 

Bilindiği gibi İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani ve Irak Haşdi Şabi Kurumu başkan yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, sekiz silah arkadaşı ile birlikte ABD başkanı Trump'ın verdiği emirle, 3 Ocak 2020 Cuma sabahı  Bağdat havalimanı yakınında ABD askeri insansız hava araçları tarafından düzenlenen saldırıda şehit oldular.