İran Tahran, Arap Birliği'nin İran adalarıyla ilgili iddialarını reddettiID:72287
Yayınlanma:
06 Mar 21

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Katibzadeh, dört Arap Birliği devletinin Basra Körfezi'ndeki İran'a ait adalarla ilgili gündeme getirdiği suçlamaları asılsız olduğunu duyurdu.

Bazı Arap ülkelerinin İran’a ait adalarla ilgili açıklamaları Tahran’da tepkiyle karşılandı.

Bazı Körfez ülkelerinin Siyonist İsrail ile yapılan anlaşmaları örtmek için asılsız iddialar ortaya attığını söyleyen İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Katibzade, ileri sürülen iddialar “yıkıcı politikaları” dikkatlerden kaçırma çabasının bir ürünü olduğunu belirtti.

Arap rejimlerinin bölgede İsrail’in varlığını meşrulaştırmak ve yayılmasının önünü açtıklarını belirten Katibzade, bu girişimle Filistin’e ihanet ediyorlar, dedi.

Arap halkına kötülük yapmakla meşgul olan Körfez ülkeleri, Yemen’de tarihi bir cinayet işlediklerini söyleyen Katibzade, “Son altı yıldır Yemen’de yıkıcı politikalarıyla binlerce masum insanın kanını döktüler, alt yapıyı tahrip ederek yaşanmaz hale getirdiler. Milyonlarca insan açlığa mahkum edildi, binlerce aile yurtlarından sürüldü. Hastalık diz boyu, ancak bütün bu olup bitenlere sebep olanlar, asılsız iddialarla gündemi saptırmaya çalışıyorlar.” Diye konuştu.

Hatibzade,”İran’a ait üç adayla ilgili ileri sürdükleri iddiaları tekrar tekar gündeme getiriyorlar. Tarihi, coğrafi ve gerçeklerle hiçbir ilgisi olmayan iddialar, bu adaların İran topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu değiştiremeyecektir. " dedi.

İran'ın komşu ülkelere iyi komşuluk ve karşılıklı saygı politikasının yanı sıra başkalarının iç işlerine müdahale etmediğini belirten sözcü, Arap Birliği ve bazı bölge ülkelerinin, yalnızca mevcut yıkıcı eğilimin devam etmesine neden olan içi boş ve kışkırtıcı ifadeler yayınlamak yerine diyalog ve bölgesel işbirliğine yaklaşımlarını değiştireceğini umduğunu belirtti.