Türkiye MSB'den kaza açıklaması: Sorun helikopterde değil hava şartlarındaID:72363
Yayınlanma:
08 Mar 21

Milli Savunma Bakanlığı 11 askerin şehit olduğu Bitlis Tatvan'daki helikopter kazasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada kazanın sorunlu olduğu iddia edilen helikopter yüzünden değil hava şartları nedeniyle meydana geldiği ileri sürüldü.

Bitlis Tatvan'da 11 askerin öldüğü kazanın ardından Cougar helikopterlerin daha önce de benzer kazalara karıştığı yönündeki iddialara yönelik olarak Milli Savunma Bakanlığı''ndan açıklama geldi. "Cougar kazaları helikopter kaynaklı değil. Muş'taki olumsuz hava nedeniyle rota değiştirildi" denilen açıklama şöyle: 

''Saat 14.30’dan itibaren ani hava değişimi ile olumsuz hava şartlarıyla karşılaşılmış, bulut içine girilmiştir. Bunun üzerine pilotlar tarafından geri dönüş kararı verilmiştir. Ancak maalesef saat 14.41’de kaza kırım meydana geldiği değerlendirilmektedir. Olayın meydana gelmesinde helikopterden kaynaklanan bir neden olmadığı, helikopterin bakım faaliyetlerinin mevcut mevzuata uygun olarak zamanında ve uygun şekilde yapıldığı, helikoptere yönelik hava şartları dışında herhangi bir dış etkinin olmadığı, uçuşun son aşamasında hava koşullarının ani değişimi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle helikopterin bulut içinde kalması ve bir anda yer görüş şartlarını kaybetmesi nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir.''