Yemen Türkiye’den Islah Partisi’ne silah yardımı iddiasıID:73699
Yayınlanma:
12 Nis 21

Yemen’deki İhvancı Islah Partisi militanlarının Türkiye’den aldıkları silah desteği ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteklediği güçlere karşı savaşa hazırlandığı bildirildi.

El Ahbar el-Yemeni’nin haberine göre Katar’ın el-Cezire televizyonuna demeç veren İhvancı Islah Partisinin önce gelen bir lideri Yemen’in güneyindeki Şebva ilinde Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi’ne karşı savaşa hazırlandıklarını söyledi.

Türkiye’den silah yüklü bir geminin geldiğine dair haberlere dikkat çeken el-Ahbar el-Yemeni, Suudi Arabistan tarafından desteklenen İhvancı Islah Partisi militanlarının Şebva’da resmi geçit yaptıklarını bildirdi.

El Cezire’ye konuşan Islah Partisi liderlerinden Muhsin el-Hac, mevcut durumu Mansur Hadi hükümeti ile Birleşik Arap Emirlikleri arsındaki bir savaş olarak niteledi ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni Yemen’i toplumsal dokusuyla bölüp parçalamakla suçladı.

Suudi Arabistan ve Katar tarafından desteklenen İhvancı Islah Partisi liderlerinden Muhsin el-Hac, Islah Partisi güçlerinin Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi ile savaşını “büyük plana karşı savaş” olarak niteledi ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Şebva’dan Babu’l Mendeb’e ve Batı Sahili’ne kadar Yemen’in tüm kıyılarını ele geçirmeye çalıştığını, kendilerinin de bu plana karşı savaş verdiğini söyledi.

Türkiye’den silah yüklü bir geminin Islah Partisi militanlarının kontrolü altındaki ‘Kana’ limanına geldiğini belirten Ahbar el-Yemeni, bu silah yardımının Abyan ilinin ‘Ahvar’ bölgesinde Güney Geçiş Konseyi ile çatışmakta olan Islah Partisi militanlarını güçlendirdiğini bildirdi.

Suudi destekli Mansur Hadi hükümeti yanlısı 26 Sebtambr sitesi de Islah Partisi militanları ile Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi arasında Aden’de yaşanan çatışmaların aralıklı olarak devam ettiğini belirterek dün gece Aden’in ‘Beyr Ahmed’ bölgesinde çatışmalar yaşandığını bildirdi.