Suriye Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşü için yoğun girişimID:74010
Yayınlanma:
19 Nis 21

Arap ülkelerinin Suriye’yi 2011’de çıkardıkları Arap Birliği’ne yeniden dahil edebilmek için yoğun bir girişim başlattığı bildirildi.

ISNA haber ajansı, Arap ülkelerinin Suriye’nin Cezayir’de düzenlenecek olan Arap Birliği toplantısına katılması için yoğun bir girişim başlattığını bildirdi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in Suriye’nin bağımsızlık günü olan 17 Nisan’da birçok Arap ülkesinden tebrik mesajları aldığına dikkat çekildi.

Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Velde Şeyh el-Gazvani, Umman Kralı Heysem bin Tarık bin Sultan, Dubai Emiri Muhammed bin Raşid Al-i Mektum ve Birleşik Arap Emirlikleri ve Abu Dabi Emiri Halife bin Zayid Al-i Nahyan Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’e Suriye’nin ulusal günü münasebetiyle kutlama mesajı göndermiş ve ikili ilişkilerin güçlendirilmesi temennisinde bulunmuşlardı.

Haberde ayrıca Mısır, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de birliğe üye diğer ülkelerle Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşü için görüşmeler yaptığı bildirildi.

Suriye girişimlerden memnun

 Konuyla ilgili açıklama yapan Suriye Temsilcisi Ammar el-Esed, Arap ülkelerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak “Son girişimler doğru bir çizgide ilerliyor. Suriye, Amerika’nın bütün bir bölgeyi hedef alan komplosunu durdurdu” dedi.

Mısır’la Suriye arasındaki tarihsel ilişkilere değinen Ammar el-Esed, “Birçok ülke Mısır’la Suriye’nin ilişkilerinin iyileşmesini istemiyor; çünkü bu iki ülke bölgede büyük bir prestije sahiptir” diye konuştu.

Ammar el-Esed, Arap ülkelerinden tavırlarını değiştirerek Suriye halkının terörle mücadelesine yardım etmelerini söyledi.

Öte yandan Suriye Meclisinin eski milletvekillerinden Mihned Hac Ali, Birçok ülkenin Şam’la teması hiç kesmediğini belirterek Mısır’la ilişkilerin çok iyi durumda olduğunu Körfez ülkeleriyle temasların da başladığını söyledi.

Mihned Hac Ali, “Arap ülkelerinin 17 Nisan dolayısıyla Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’e tebrik mesajı göndermeleri, onların Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesini istediğinin bir göstergesidir. Bazı Arap ülkeleri, ayrılıkçı ve terörist gruplara yıllar boyu 124 milyar dolar yardımda bulundu” dedi.

2011’de Suriye krizinin başlamasından sonra Katar’ın dönem başkanlığını yaptığı Arap Birliği Suriye’yi Arap Birliği’nden çıkarmış ve birçok Arap ülkesi de Şam’la ilişkisini kesmişti.