Yemen Yemenlilerden Suudilere sürpriz; Suud askerleri kaçtıID:74030
Yayınlanma:
20 Nis 21

Sana hükümetinin Suudi Arabistan’ın güneyine düzenlediği sürpriz operasyonda Suudi askerleri silahlarını bırakarak kaçarken görüntülendi.

Yemen’den yayın yapan el-Mesire televizyonun haberine göre Sana hükümetine bağlı Yemen ordusuna ait Savaş Enformasyon merkezi, Yemen ordusunun Suudi Arabistan’ın güneyine yaptığı sürpriz operasyonun görüntülerini yayımladı.

Sana hükümeti güçlerinin operasyonunun Suudi Arabistan’ın güneyindeki Necran kentine bağlı Talaa bölgesinde gerçekleştiği bildirildi.

Yemen Ulusal Kurtuluş hükümetine bağlı Yemen ordusunun dikkatli bir keşif ve istihbarat operasyonundan sonra düzenlediği saldırıda Necran’ın Talaa bölgesindeki Suudi güçlerine ağır bir darbe vurulduğu bildirildi.

Haberde, “Yemen ordusu ve Halk Komitelerinin Suudilere yönelik operasyonu o kadar sürpriz oldu ki Suudiler kaçmaktan başka çare bulamadı” ifadesine ver verdi.

El Mesire televizyonu, bölgenin son derece sarp olmasına rağmen Yemen ordusu operasyonunun son derece başarılı olduğunu ve Suudi ordusuna mensup askerlerin silahlarını bırakıp kaçtığını ve Yemenlilerin de Suudi ordusu mevzilerini çok kısa sürede ele geçirdiğini bildirdi.

Öte yandan daha önce korona sebebiyle öldüğü söylenen Suudi Arabistan destekli Mansur Hadi hükümeti güçlerinin 159. Tugay Komutanı Seyf Şeddadi’nin koronadan dolayı değil bulunduğu özel hastanede suikast sonucu öldürüldüğü bildirildi.