Suriye HTŞ, Türkiye sınırına zehirli gaz tüpleri naklediyorID:74759
Yayınlanma:
07 May 21

Eski adı Nusra Cephesi olan Heyet Tahrir Şam adlı grubun İdlib’den Suriye’nin Türkiye sınırı yakınlarına zehirli gaz tüpleri naklettiği bildirildi.

 Sputnik Arapça servisi, “özel kaynaklara” dayandırdığı haberinde Amerika ile Türkiye’nin de terör örgütü olarak nitelediği Heyet Tahrir Şam adlı örgütün İdlib kenti içindeki bir deposundan İdlib’in kuzeyindeki Kefraya kasabasına zehirli gazlar içeren tüpler naklettiğini bildirdi.

Krizin başından beri silahlı gruplara karşı çıkan ve yıllarca terörist grupların kuşatması altında kalan İdlib’in Foa ve Kefraya kasabaları 2018 yılında Suriye devletiyle silahlı gruplar arasında varılan bir anlaşmayla tahliye edilmişti.

Anlaşma çerçevesinde Suriye devleti 500 kadar militanı serbest bırakmış, teröristler de Foa ve Kefraya kasabasına uyguladıkları kuşatmayı kaldırarak kasaba halkının devletin kontrolündeki bölgelere gitmesine izin vermişti.

Sputnik haber ajansına göre İngiliz İstihbaratçı James Le Mesurier tarafından kurulan Heyet Tahrir Şam bağlantılı “Beyaz Baretliler” adlı örgüte mensup bir kaynak, zehirli kimyasal maddeler içeren bu kargonun yakında Suriye – Türkiye sınırındaki bir kampa taşınacağını bu yüzden de teröristlerin bu terk edilmiş olan kasabayı yalnızca geçici bir durak olarak kullandığını söyledi.

Sıkı önlemler sebebiyle taşınan kargoların niteliğinin bilinmediğini belirten kaynaklar, kargoların bu sabah (Cuma günü) soğutucusu olan kapalı bir kamyonetle Kafraya kasabasına taşındığını söyledi.

Haberde ayrıca “Beyaz Baretliler” adlı örgütün üyelerinin söz konusu kargoların beş gün önce geldiğini ve bunların biri Çeçen diğeri de Fransız vatandaşı olan militanlar tarafından örgütün depo sorumlusuna teslim edildiğini söylediği bildirildi.

Batılılar tarafından yardım ve kurtarma örgütü diye reklam edilen hatta Oscar ödülüne layık görülen Beyaz Baretliler adlı örgüt, daha önce birçok kez Suriye ordusunu kimyasal silah saldırısı yapmakla suçlayan iddialarıyla gündeme gelmişti.

Örgütün kurucusu ve yöneticisi olan James Le Mesurier adlı İngiliz istihbarat görevlisi, 2019’da İstanbul’da kuşkulu bir şekilde ölü bulunmuştu.