Yemen Yemen güçlerinin operasyonlarında Suudi koalisyonuna ağır darbeID:75687
Yayınlanma:
01 Haz 21

Yemen ordusu ve halk komiteleri, Yemen'in Suudi Arabistan sınırında yer alan Cizan ekseninde çok sayıda Suudi koalisyon üssüne karşı büyük çaplı operasyonlar gerçekleştirdi.

El'Mesire haber sitesine göre, Yemen güçleri tarafından Cizan'da el-Dud, el-Remih ve Cehfan tepelerinde Suudi saldırı koalisyonunun onlarca paralı askerlerinin olduğu üslere karşı büyük çaplı bir saldırı düzenlendi.

Yemen ordu güçleri ve halk komiteleri, Suudi koalisyon güçlerinin 30'dan fazla üssün kontrolünü ele geçirmeyi başaran operasyonda saldırgan güçler kaçarken onlara ağır kayıplar verdirdiler. 

Askeri kaynaklara göre patlamalarda 32 zırhlı araç ve askeri buldozer imha edildi ve aralarında Sudanlı paralı askerlerin de bulunduğu 70'ten fazla Suudi koalisyon askeri öldürüldü veya yaralandı.

Öte yandan Suudi ordusunun Saide eyaletindeki Menbe sınır kasabasının el'Rekku bölgesine düzenlediği topçu saldırısında Yemenli bir sivil  vatandaşı öldü, biri de yaralandı. 

Suudi işgalci güçleri savaş uçakları, Saide  eyaletinde yer alan Şeda sınır bölgesine saldırı düzenlerken, herhangi bir can kaybı bildirilmedi.

Bu saldırılara cevaben Yemen Bakanlar Kurulu, Yemen halkının mütecaviz ülkelerin saldırganlığına uzun süre seyirci kalmayacağını ve buna karşı koymak için uygun seçeneği kullanacağını duyurdu.

Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti de saldırganların eylemlerini ülke ve bölgenin güvenliğine tehdit ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu duyurdu.