İran İran'da cumhurbaşkanı seçim çalışmaları kıran kıranaID:76039
Yayınlanma:
09 Haz 21

İran halkı yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere 18 Haziran'da sandık başına gidiyor. 7 adayın yarışacağı seçimler öncesinde ikinci kez televizyon ekranlarında canlı yayında projelerini anlattılar.

İran Yargı Erki Başkanı Ayetullah İbrahim Reisi, İran İslam Nizamının Maslahatlarını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri  Said Celili, milletvekili Emir Hüseyin Gazizade Haşimi, eski Milletvekili Ali Rıza Zakani, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski İsfehan Valisi Muhsin Mihralizade ile eski Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, dün İran saatiyle 17.00'de ikinci münazarada kültürel, toplumsal ve siyasi konular üzerinde görüşlerini dile getirdiler. 
Gazizade Haşimi: Hükümet idaresinde yeni bir reform yapmalıyız

13. dönem cumhurbaşkanlığı seçimi adaylarından Seyyid Emir Hüseyin Gazizade, hükümetin idaresinde yeniden bir reform yapılması gerektiğini söyledi.

Canlı yayından konuşan Seyyid Emir Hüseyin Gazizade, kültürel, sosyal ve siyasi konularda görüşlerini açıklarken, ''Hükümet yönetimi için yeni bir revizyona gidilmeli.'' dedi.

Hüseyin Gazizade, "İdari sistemin sorunlarından biri görev dağılımıdır ve gençler ülkenin sorunlarının giderilmesinde çok önemli rol oynayabilecek kesimdir'' dedi.

Zakani: Ülkede nüfus konusu çok kritik bir noktaya geldi

Cumhurbaşkanı adaylarından Alirıza Zakani, canlı yayınlanan televizyon programında kültürel, sosyal ve siyasi konularla ilgili görüşlerini açıklarken, "Nüfus sorunu ülkede çok kritik bir noktaya gelindi. Bu sorunun çözümü için de özel bir değişikliğe ihtiyaç duyulmaktadır.'' dedi. 

Zakani şöyle dedi: "Eğitim alanında, ailenin güçlenmesini, nüfus artışını, canlılık ve sosyal refahı ve çevrenin korunmasını takip ediyorum."

Zakani, ‘geçim için mutlak yoksulluğun kökü yok edilmelidir.'' dedi. 

Reisi: Sınıflar arası ayrım yanlış ekonomik kararların ürünüdür

Cumhurbaşkanı adaylarından Seyyid İbrahim Reisi, sınıflar arası farkı, yanlış ekonomik kararların bir sonucu olarak değerlendirdi.

Seyyid İbrahim Reisi, kültürel, sosyal ve politik konularda görüşlerini açıklarken, sınıflar arası fark konusuna temas etti. 

Reisi, "Sağlıkta dönüşüm planında bazı kişilerin çok fazla kazanç elde ettiklerini, bazı çalışan ve hemşirelerin ise gelirlerinin onlara göre naçiz olduğunu ve iktidara gelmesi halinde bunu düzelteceğini' söyledi.

"Ekonomik kapasiteler adalet temelinde dağıtılmalı ve tüm kapasiteler adalet temelinde dağıtılırsa sınıflar arası farklılık gözetmeyeceklerini belirten Reisi, “Mesele halkın sorunlarına çözüm bulmak için samimi bir iradenin olmamasıdır" dedi.

Muhsin Rızai: Sorunların ekonomik kökleri var

Muhsin Rızai, sorunların ekonomik kökleri olduğunu vurguladı.

Rızai, 18 haziranda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmaları onaylanan 7 adayın  televizyondan dün  canlı yayınlanan tartışma programında kültürel,  sosyal ve siyasi konularla ilgili açıklamalarda bulunarak, ''Sorunların iktisadi kökleri var ve lafla bu sorunlar çözülmez' dedi. 

Muhsin Rızai, "Adalet ve mahrumiyetin ortadan kaldırılması meselesi büyük bir program ve tedbir gerektiriyor ve bunun için üstlendiğim plan "hayatın yeterliliği planı" ya da "yoksulu olmayan İran'dır.'' dedi.

Rızai ayrıca, hicri şemsi bu yılda İran halkının sorunlarının üstesinden geleceği ümidini dile getirdi.

Himmeti: Ben sessizlerin ve güçsüzlerin sesiyim

Abdulnasır Himmeti, ''sessizlerin ve güçsüzlerin sesiyim'' dedi.

İranpress ajansına göre, Himmeti,  dün  televizyondan canlı yayınlanan televizyon münazarasında kültürel, siyasi ve sosyal konularla ilgili yaptığı açıklamada, "Tekele karşıyım,  ekonomi ve medya üzerindeki yanlış tutum düzeltilmeli ve yanlışlar giderilmelidir' dedi. 

Himmeti,  "Üretimdeki olumsuz büyüme ve ardından korona yaygınlığı nedeniyle  eğitimli gençler işsiz kalıyor, bir sonraki hükümette dikkate alınması ve korona yaygınlığının azaltılması konusu aşı yoluyla çözülmelidir." dedi.

Mehralizade: İran halkının kararlı direnişi komploları boşa çıkardı

Muhsin Mehralizade, İran halkının kararlı direnişinin komploları engellediğini vurguladı.

İranpress Haber Ajansı'na göre, İran'da 13. cumhurbaşkanlığı seçiminin adayı Muhsin Mehralizade, televizyonda yayınlanan ikinci tur münazarada, kültürel, sosyal ve siyasi konulara değinerek, ''kötü vaatler nedeniyle azami baskı yaptılar, ancak İran halkının kararlı direnişi komploları boşa çıkardı.'' dedi.

Mehralizade, İran İslam Cumhuriyeti'nin tutumu ve konumunun doğru olduğunu ve nükleer anlaşmayı canlandırmak için müzakerelerde daha faal bir şekilde yer alınması gerektiğini söyledi. 

Mehralizade'ye göre,  Viyana müzakerelerinin sonucunun başarılı olması için ülkenin tüm imkanları ve tüm karar vericilerinin tüm kurumlarla işbirliğinin zaruri olduğunu söyledi. 

Celili: Halkın güveni, yetkililerin davranışlarını düzelterek kazanılır

Said Celili, ''halkın güvenini kazanmak ancak yetkililerin davranışlarını düzelterek sağlanır.'' dedi.

Said Celili,  dün cumhurbaşkanlığına adaylıkları kabul edilen 7 adayın televizyon programındaki oturumunda yaptığı konuşmada, kültürel, sosyal ve siyasi konulara temasla, "Halkın güvenini kazanmak istiyorsak, görevlilerin davranışları düzeltilmelidir." dedi.

Celili, "Yönetim ve yürütme sistemindeki yanlış siyasi kültür, ülkenin önündeki engellerden biridir. Bu, bu parti, bu hizip veya hükümetle ilgisi olmayan ve yaygın bir sorundur." dedi.

Bu yanlış siyasi kültürün ortadan kaldırılmaması halinde ülkenin kapasitesinin duracağını belirten Said Celili, 'Eğer gösteri, gerçek çalışmanın yerini alırsa, işlerin ilerlemesinin beklenemeyeceğini' söyledi.(7Sabah)