İran Zarif:Zarif: İran bölgede barış ve istikrar istiyorID:76040
Yayınlanma:
09 Haz 21

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün gece Twitter'da BM Genel Sekreteri Yemen ve Afganistan'dan sorumlu temsilcilerle yaptığı görüşmeleri yararlı buldu ve İran'ın bölgede barış ve istikrar istediğini vurguladı.

Fars Haber Ajansı'na göre Muhammed Cevad Zarif, dün gece BM Genel Sekreteri Afganistan Özel Temsilcisi  Jean Arnault ve BM Genel Sekreteri Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile Tahran'da yaptığı görüşmeye atıfta bulundu. Zarif,   Twitter'daki mesajında  barış sürecinin herhangi bir dış baskı olmaksızın tüm Afganlar ve Yemenlilere ait olması gerektiğini yazdı.

Zarif, BM Genel Sekreteri'nin Yemen ve Afganistan elçisi ile yaptığı görüşmelerin verimli ve faydalı olduğunu belirterek, İran'ın bölgede her zaman barış ve istikrar arayışında olduğunu bildirdi. 

Bölgede ve dünyada etkili ülkelerden biri olan İran İslam Cumhuriyeti, Afganistan ve Yemen'deki krizler de dahil olmak üzere bölgedeki krizleri her zaman diyalog ve siyaset yoluyla çözmeye çalışmıştır.