Bilim ve Teknoloji Apple iOS 15 neler sunuyor?ID:76060
Yayınlanma:
09 Haz 21

Apple, iPhone kullanıcıları için işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan iOS 15’i resmi olarak tamamladı. Apple iOS 15 için dört farklı şeyi göz önünde bulundurarak tasarladığını söylüyor. Güncelleme, Apple Başkan Yardımcısı Craig Federighi tarafından sunuldu. İşte yenilikler...

FaceTime güncellemeleri:

 

iOS 15, Zoom gibi hizmetlerle rekabet etmesine yardımcı olacak yeni özellikler de dahil olmak üzere FaceTime için bir dizi yeni özellik içeriyor.

-Mekansal Ses desteği
-Videolar için ızgara görünümü
-Videolar için portre modu
-FaceTime bağlantıları
-Android ve Windows’ta web’den FaceTime aramalarına katılma
-Ekran küçültme, müzik ve daha fazlası dahil olmak üzere FaceTime sırasında içerik -paylaşmak için SharePlay

SharePlay, geliştiricilere sunulan bir API kullanarak üçüncü taraf uygulamalar ve akış hizmetleriyle çalışıyor.

Mesajlar

Apple ayrıca, insanların size gönderdiği içeriğe kolayca erişmenin yeni yolları da dahil olmak üzere Mesajlar için yeni özellikleri duyurdu. Mesajlar’daki içeriği Haber uygulamasına ve Fotoğraflar uygulamasına ekleyebileceksiniz.

Bildirimler

 

Bildirim özeti, seçtiğiniz herhangi bir zamanda bildirimleri almanızı sağlayacak.

Rahatsız Etmeyin’i etkinleştirdiğinizde, durumunuz Mesajlar uygulaması aracılığıyla diğer kişilere gösterilecektir. Bildirim tasarımı, daha iyi görünüm için daha büyük simgelerle yenilendi. Ana Ekranınızı, bildirim tercihlerinizi ve daha fazlasını değiştiren farklı “Focus” durumları ayarlayabilirsiniz.

Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulaması artık metni tanımak için yeni bir OCR özelliği içeriyor. Apple, özelliğin metin görüntülerini otomatik olarak algılamak için AI kullandığını söylüyor. Fotoğraflar artık Spotlight aramasında da görünüyor.