Gündem Prof. Dr. Naci Görür'den Kanal İstanbul açıklaması! Sesim kısıldı...ID:76108
Yayınlanma:
10 Haz 21

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, 26 Haziran'da ilk kazmanın vurulacağı 'çılgın' Kanal İstanbul projesine ilişkin konuştu. Görür, "Haykırmaktan sesim kısıldı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Nisan 2011'de açıkladığı 'çılgın projesi' Kanal İstanbul'a ilk kazmanın vurulacağı tarih dün açıklanmıştı. Kanal İstanbul projesi çerçevesinde yapılacak olan 6 yeni köprüden ilki 26 Haziran'da atılacak ilk kazma ile temeli atılacak.  

NACİ GÖRÜR: "BİR BİLİM İNSANI OLARAK..."

Kanal İstanbul'da ilk kazmanın vurulacağı tarih açıklanırken, Jeoloji profesörü Naci Görür projeye tepkisini sert bir şekilde gösterdi. Kanal İstanbul projesinin depremi tetikleyebileceğini söyleyen Görür, "Bir bilim insanı olarak isyan ediyorum" dedi.

Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına konuk olan İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, hükümete şu şekilde seslendi.  

“Bu ülkenin geleceğine kendi fikriyle kendi ekibiyle karar veremez. Benim çoluk çocuğum torunlarım burada yaşayacak. İstanbul deprem bekliyor. Yüz binlerce insanın can güvenliği yok. Haykırmaktan sesim kesildi. Bu kadar tehlikeli bir projeyi yapmak yerine neden İstanbul'u depreme hazırlayıp insanların can güvenliğine yatırım yapmıyorsunuz? Neden bu ülkenin en zorlu ekonomik şartlarında böyle riskli, getirisi de az olan bu projeye yöneliyorsunuz? İsyan ediyorum bir bilim insanı olarak." ifadelerini kullandı.

Öte yandan temel atma törenine katılması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen ay partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada "Gecikmeyle de olsa inşasına başlayacağımız Kanal İstanbul’un, şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuşmuştu.