Yemen Yemen Alimler derneği, Arabistan’ın kararına tepkiliID:76271
Yayınlanma:
13 Haz 21

Yemen Alimler Derneği, Suudi Arabistan'ın Suudi olmayan Müslümanların kutsal Hac ibadetini gerçekleştirmelerini engelleme hareketini kınadı.

El-Mesire’nin bildirdiğine göre Yemen Alimler Derneği bugün yayınladığı bildiride, Riyad’ın bu yıl da Koronavirüs bahanesi ile ikinci kez hac farizasının gerçekleşmesini engelleme kararını, Amerika ve siyonist rejime yaranma çabaları olduğunu belirtti.
Söz konusu bildiride, Suudi Arabistan'ın bu yılki Hac törenini engelleme girişiminin Amerika ve siyonist İsrail rejimi senaryolarına eşlik ettiği, alınan kararın Washington veya Tel Aviv’de alınmasının mümkün olduğu ifade edildi.
Yemen Alimler Derneği ayrıca ikinci yıl için Arabistan’ın Hac törenine ülke dışından Müslümanları kabul etmeme kararının zalimane olduğuna işaretle, Riyad’ın bu kararı çok küstahça ve utanmadan aldığını belirtti.
Arabistan Hac bakanlığı dün yayınladığı bildiride, bu yıl Hac törenin geçen yılda olduğu gibi sadece ülke içi hacı adaylarının katılımı ile düzenleneceğini, Korona salgını nedeni ile yurt dışından hiçbir hacı adayının Hac menasikine katılamayacağını duyurdu.
Arabistan Hac ve Ümre bakanlığının bildirdiğine göre sadece Suudi vatandaşları ve bu ülkede yaşayanlar ve en fazla 60 bin kişinin bu yıl Hac törenine katılabilecektir./