Fikir ve Analiz Silahlı Suriyelilerle yaşamaya hazır mısınız?ID:76484
Yayınlanma:
18 Haz 21

Öyle görünüyor ki Libya'daki yabancı askerlerin geri çekilmesi yakında başlayacak ve ipten kazıktan kurtulmuş bir sürü şeriatçı ÖSO askeri TC vatandaşlığına geçirilip, bir de hepsine maaş bağlanacak

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından gazetecilere şunu söyledi:

"Erdoğan, Libya'da paralı askerlerin çekilmesi konusundaki arzusunu bana doğruladı. Bunun ileriye dönük önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Kendisiyle önümüzdeki haftalarda bu konuda çalışacağız."

Biliyorsunuzdur ama tekrarlayayım, Libya'da iki tür "paralı asker" var.

Bir grup, Hafter'in safında savaşıyor, bunlar Rus paralı askerler.

Bir grup da Türkiye'nin de desteklediği meşru Libya hükümetinin yanında savaşıyor; eski Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçıları.

Paraları Libyalılar tarafından ödeniyor diye biliyoruz ama ÖSO askerlerini Libya'ya bizim gönderdiğimiz bir devlet sırrı değil.

Herkesin bildiği ama resmen açıklanmayan bu durumu, Cumhurbaşkanı Erdoğan 2020 Şubat'ında şu sözlerle sır olmaktan çıkarmıştı:

"Suriye Milli Ordusu'ndan oraya gidenlerin ortak paydaları var. O ortak paydalar çerçevesinde onlar Libya'da bulunuyorlar. Kiminle beraber? Şu anda Suriye'de bizimle beraber mi bunlar? Bizimle beraber. Bizimle beraber olan bu kardeşlerimiz orada da beraber olmayı kendilerine şeref telaki ediyorlar. Ve oraya gidişlerinin bir manevi boyutu da ayrıca var. Ama bundan Bay Kemal anlamaz."

Bu "manevi boyut" dediği şeyin ne olduğunu biliyoruz; Müslüman Kardeşler Davası!

"Maddi boyut" ise iki yönlü çalışıyordu: Serrac hükümeti, maaşlarını ödüyordu. Türkiye de Libya görevini bitiren Suriyelileri dönüşte TC vatandaşı yapmaya ve maaş bağlamaya söz vermişti.

Bu bilgiyi de Libya'da savaşmaya giden ÖSO askerleri, İngiliz basınına vermişler, Türkiye'de de bu haber yalanlanmamıştı. Ben de 26 Şubat 2020 günkü yazımda bu tehlikeye dikkat çekmiştim.

Öyle görünüyor ki Libya'daki yabancı askerlerin geri çekilmesi yakında başlayacak ve ipten kazıktan kurtulmuş bir sürü şeriatçı ÖSO askeri TC vatandaşlığına geçirilip, bir de hepsine maaş bağlanacak.

Rejimin, bu insanları gelecekte "paramiliter güç" olarak kullanmak isteyebileceğini düşünmemiz için çok neden var.

Mafya ile işbirliği yapıp gazeteci dövdüren, gazete binası bastıran bir zihniyet, emin olun ki bu öldürmeye alışmış şeriatçı tipleri kullanması gerektiğini düşünürse, tereddüt etmez, kullanır.(Mehmet Y.Yılmaz/T24)