ABD Global Times: Amerika dünyanın ölüm makinesidirID:76606
Yayınlanma:
21 Haz 21

Global Times, ABD'nin yurtdışındaki, özellikle Batı Asya ve Afganistan'daki askeri kayıtlarını inceleyen bir raporda Washington'u bir kitle imha ölüm makinesine benzetti.

Çin'in Global Times gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin, yurtdışında yaklaşık 165.000 aktif personel ve neredeyse her kıtada yüzlerce askeri üs de dahil olmak üzere 150'den fazla ülkeye asker yerleştirdiğini bildirdi. 

Geçen hafta, Pentagon, ABD'nin Afganistan, Somali ve Irak'taki askeri operasyonlarının 2020'de yaklaşık 23 sivilin öldürüldüğünü ve 10 kişinin de yaralandığını kabul ederek sivil kayıplara ilişkin yıllık raporunu yayınladı. Pentagon'un, ABD'nin öldürdüğü binlerce insan yerine sadece 20-30 kişinin öldüğünü bildirmesi ise tam bir skandal. Zira, Amerikalı yetkililer ve istihbarat kuruluşları daha önce ABD'nin saldırılarında sözde yanlışlıkla binlerce sivilin öldürülmüş olabileceğini bildirmişlerdi.

ABD Savunma Bakanlığı'na göre, 2017'den bu yana ABD operasyonlarında toplam 773 sivil öldürüldü ve 335 kişi yaralandı.

Bağımsız gözlemciler ve STK'lar düzenli olarak ABD operasyonlarındaki sivil kayıpların ABD'nin rakamlarından çok daha fazla olduğunu bildiriyor.

IŞİD ve diğer militan gruplara karşı yürütülen uluslararası savaşları izleyen ve arşivleyen İngiliz merkezli sivil toplum örgütü Airwars, geçen yıl (2020) Afganistan, Irak ve Suriye'deki ABD operasyonlarında en az 102 sivilin öldürüldüğünü bu rakamın bile tek başına Pentagon'un açıkladığı rakamın 5 katı olduğunu bildiriyor. 

Global Times raporda, "Zamanın en büyük ironisinin ABD gibi ölüm makinesi bir ülkenin kendini sözde insan haklarını savunucusu olarak göstermesi olduğunu'' bildirdi.