Yemen Yemenli Çocukların BM'i Protesto EtmeleriID:76763
Yayınlanma:
27 Haz 21

Geçen hafta Yemenli çocuklar, Suudi Arabistan rejiminin savunmasız Yemen halkına karşı insanlık dışı cinayetlerini sürdürmesini ayrıca bu ülkede başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere Yemen halkının Suudi saldırgan koalisyon tarafından katliam edilmesine karşı BM ve diğer uluslararası kurum ve kuruluşların yeşil ışık anlamında olan sessizliğini ve pasifliğini protesto amacı ile gösteri düzenlediler.

Al-ı Suud'un BAE gibi kimi gerici rejimler ile beraber  25 Mart 2015'te Yemen'e savaşın dayatılmasının ardından  en acımasız ve en şiddetli  saldırıların sürdürürken bu ülkeye karşı en ağır deniz, kara ve hava kuşatma girişimleri de hayata geçirmeye ilaveten Amerikan füze ve savaş uçakları ile defalarca Yemenli kadın ve çocukları katliam etmiştir.  Ancak BM gibi uluslararası sözde insan hakları savunucusu kurum ve kuruluşları, işlenen cinayetlerin durmasını istemek bir yana hatta en ufak bir tepki göstermezken ağızlarına vurdukları sessizlik damgası ile saldırıların devamını adeta onayladılar. 
İşte bu sessizlik ve pasifliğe tepki olarak Yemenli çocuklar bir kez daha  Yemen halkının farklı kesimleri ile beraber  Al-ı Suud'un saldırılarında şehit düşenlerin posterlerini taşıyarak  BM'in bu saldırılar karşısındaki sessizliğini kınayıp, bu sessizlik ile gerçekte  saldırganları teşvik ettiğini ve aslında çocuk haklarının ihlalleri ve çocuk katliamında, Suudilerin suç ortağı olduğunu gösterdiler.  
Bu yüzden  BM ve diğer uluslararası kurum ve kuruluşlar da  Suudi Arabistan'ın Yemen topraklarına başlattığı saldırı ardından geçen 6 yıl içerisinde  Suudiler yanında yer almışçasına farklı şekillerde Riyad'ı destekleme yönünde adım atmışlardır. Bunun son örneği ise  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in  saldırgan Suudi koalisyon ismini çocuk hakları ihlalcileri listesinden çıkarması idi. Bu girişim aslında  Suudilerin Yemen'deki cinayetlerinin sürdürülmesi için bir başka yeşil ışık sayılır. 
Halbuki resmi istatistiklere göre Yemen'e yönelik devam eden savaş ve kuşatma ve bunun vahim sonuçları nedeniyle her yıl en az 100 bin Yemenli çocuk hayatını kaybetmektedir. BM'in tarafgir yaklaşımı ve dolaylı bir şekilde Yemen halkına ve çocuklara uyguladığı baskı, öncelikle bu teşkilatın Suudi Arabistan'ı desteklemesi ekseni etrafında olmuştur. İşte bu durum Yemenli çocukların protesto haykırışlarına yol açmıştır. 
Gerçekte Birleşmiş Milletler farklı şekillerde Yemenlilerin haklarını ihlal etmeye ve Suudi Veliahdı Muhammed bin Selman'ı Yemen savaşı bataklığından kurtarmaya çalıştı. Son örnekte ise BM Yemen temsilcisi Martin Griffiths Yemenlilerin Al-Suud'a teslim olmaya zorlamak istiyordu. Ancak bunda da  başarısız oldu. 
Dolayısıyla BM'in Suudi Arabistan'ı çocuk hakları ihlalcileri kara listesinden çıkarmasının nedenlerinden biri de Arabistan'a yönelik herhangi bir kınamayı engellemekti. Fakat ana sebep, Yemenlilerin Ulusal Kurtuluş Hükümeti liderliğindeki zaferleri ve dengenin Yemenliler lehine değiştirmesidir, bu da Arabistan ve Amerika ile Siyonist rejimi gibi destekçilerinin tehlike sızmaları ve Birleşmiş Milletler'in öfkelenmesine sebep olmuştur.
Aslında  BM'nın bu son kozu, petrodolarlar yüzünden ortaya çıktı böylece Al-ı Suud'un saldırganlığına gözlerini yummuş oldu.
Ayrıca ABD ve Siyonist lobi, önemli zaferler elde eden Yemen ulusal kurtuluş hükümetini durdurmak için Marib başta olmak üzere bazı Yemen illeri ve bölgelerinde savaşın sona ermesi için Birleşmiş Milletler'i harekete geçirmek ve Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti üzerinde daha fazla baskı oluşturmaya çalışıyor./