Yemen Suudi rejiminin ablukaya aldığı Yemen halkı çaresizID:76773
Yayınlanma:
28 Haz 21

Arap Yarımadası’nın Hint Okyanusu’na açılan ucundaki Yemen’de, modern dünyanın gözleri önünde tam bir insanlık dramı yaşanıyor.

Arap Yarımadası’nın Hint Okyanusu’na açılan ucundaki Yemen’de, modern dünyanın gözleri önünde tam bir insanlık dramı yaşanıyor. Suudi Arabistan’ın başı çektiği ve Körfez rejimlerce desteklenen ölümcül kuşatma Yemen’de, sivil halk ağır bedeller ödüyor. Yedinci yılını dolduran çatışmalarda ortaya çıkan manzara Suudi rejimin acımasızlığı, egemen güçlerin ikiyüzlülüğünü gözler önüne seriyor.

Ortadoğu’nun birçok yerinde gerilimin üst düzeyde olduğu bir dönemde, Suudi Arabistan’ın işgaliyle patlak veren Yemen krizi, bölgedeki diğer problemlerin gölgesinde kalmış görünüyor.

Her şey işgalle başladı

Suudi Arabistan rejimin Yemen topraklarını işgale kalkışmasına göz yuman dönemin hükümetine karşı ayaklanan halk, Yemen’in kukla yönetimi tarafından batırılmaya çalışıldı. Ancak halk pes etmedi ve işgal planı ile baskıcı yönetime karşı direniş yolunu seçti.

Akın akın akın meydanlara inen Yemen halkı Husilerin öncülük ettiği Ensarullah çatısı altında birleşti.

Ensarullah’ın 2014’te Yemen’in başkenti Sanaa’yı dikta ve Suudi Arabistan kuklası yönetiminden kurtarmakla başlayan çatışmalar, bir anda ülke geneline yayıldı.

Buna karşın Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyonun güçleri Yemen’e askerî saldırılarını yoğunlaştırdı ve sivil halkı gözetmeksizin hedef aldı. Ülkenin kuzeyini ablukaya alan Suudi cephesi böylece sivillerin gıda ve ilaca erişimini kısıtlarken, Husiler de bu acımasız ablukayı kırmak için işgalci güçlere karşı savunmaya geçti ve işgalcilere ağır darbeler indirdi.

Suudi-BAE rekabeti

Yaşananları daha da karmaşık hale getiren bir unsur ise, aynı cephede görünen Suudi Arabistan’la Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki gizli rekabet. BAE güçleri, Suudilere rağmen bölgede operasyonlara imza atarken, iki ülkenin birbirine karşı güveni sarsılmış durumda. Özellikle Sukutra adasının BAE tarafından işgal edilmesinin, Riyad’da büyük kızgınlığa ve hayal kırıklığına yol açtığı biliniyor.

Ağır bilanço

Çatışmaların başlangıcından bu yana, on binlerce Yemenli sivil hayatını kaybetti. Buna karşın Ensarullah haraketi yılmadı ve saldırılara karşı halk hareketini Direniş hattına çevirdi. Halkın direnişini bir türlü aşamayan Suudi Arabistan ve müttefikleri Yemen halkını açlıkla, yıkımla ve ölümle cezalandırıyor.

Ülkenin tamamına yönelik başlatılan bu insanlık dışı kuşatma başta El Kaide olmak üzere diğer terör örgütleri muaf tutuluyor.

Kaynak yönünden büyük zenginliğe sahip Yemen’de çocukların açlıktan ölümü ise, savaşın en acı yüzünü oluşturuyor.

İnsani yardımlar yetersiz

Körfez rejimlerince ölüm ablukasına alınan Yemen halkı, yabancı STK’ların yardımlarıyla hayata tutunmaya çalışıyor. STK’ların üstün çabalarına karşın başta egemen güçler olmak üzere her fırsatta demokrasi ve ilericilikten dem vuran ülkelerin susması vicdanları yaralıyor.(Hürseda Haber)