Suriye Şam: Batı, insani yardım adı altında Suriye'nin egemenliğini ihlal etmeye çalışıyorID:77284
Yayınlanma:
10 Tem 21

Suriye hükümeti, Türkiye ile sınır kapısı yoluyla Suriye'ye insani yardım gönderilmesine ilişkin kararın uzatılmasını, Suriye egemenliğini ihlal etme amaçlı ve siyasi bir karar olarak niteledi.

BM Güvenlik Konseyi Cuma günü oy birliğiyle 12 ay daha Türkiye ile kara sınırı üzerinden Suriye'ye insani yardım göndermeye devam etmeyi kabul etti.

Fars Haber Ajansı'na göre, Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Bessam Sebbag, "Batılı ülkeler çabalarını, kendi çıkarları ve ilkeleri doğrultusunda mekanizmayı genişletmeye odaklayarak, Suriye'ye kayıtsız kaldıklarını kanıtladılar. Bu mekanizma aracılığıyla Suriye'yi hedef almaya, egemenliğini ihlal etmeye ve milletini kuşatma altında tutmaya devam ettiklerini gösterdiler.'' dedi. 

Suriyeli diplomat, bazı ülkelerin yardım ulaştırma mekanizmasına ilişkin abartılı açıklamalarının aslında kamuoyunun duygularıyla  oynamak amacıyla yanıltıcı olduğunu vurguladı.

Sebbag, söz konusu kararın aynı zamanda Türkiye'ye mali faydalarının olduğu ve de terör örgütü Nusra Cephesi'nin bu yolla desteklendiğini söyledi.