Suriye Suriye: Bağlantısızlar Hareketi'nin en önemli zorlukları terörizm ve yabancı saldırıdırID:77381
Yayınlanma:
14 Tem 21

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Faysal el Mikdad, terörizmin, yabancı saldırı ve ekonomik terörizmin tek taraflı zorlayıcı tedbirler uygulamakla yaşandığını, Bağlantısızlar Hareketi ülkelerinin karşılaştığı en ciddi zorlukları olduğunu belirterek, bu zorlukların üstesinden gelmek için hareketin üyeleri arasında işbirliği ve dayanışma ihtiyacının altını çizdi.

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın bildirdiğine göre, Mikdad, Bağlantısızlar Hareketi’nin Azerbaycan Cumhuriyetinin başkenti Bakü’de video konferans yoluyla düzenlediği ara dönem bakanlar konferansında yaptığı konuşmada, “Toplantımız bugün, bazı ülkelerin terörizm ve Soğuk Savaş atmosferine dönüş ve uluslararası sorunları çözmek için güç kullanma tehdidi nedeniyle dünyamızın açık destekte temsil edilen büyük zorluklara tanık olduğu bir zamanda gerçekleşiyor'' dedi.

Mikdad, Bağlantısızlar Hareketi’nin rolünün, barış, adalet, dayanışma ve işbirliği ilkelerinin egemenlik, bağımsızlık, toprak bütünlüğü ve devletlerin eşitliği ilkelerine dayanan daha güvenli bir dünyaya ulaşmayı amaçladığını açıkladı.

terörizmin Bağlantısızlar Hareketi’nin yüzleşmesi gereken en ciddi zorluklardan biri olduğunu belirten Mikdad, bu belanın tek taraflı zorlayıcı önlemler alarak ekonomik terörizmin temsil ettiği meydan okumaya ek olarak uluslararası barış ve güvenliğe yönelik en önemli tehditlerden birini oluşturduğunu belirtti.

Mikdad, hareketin üye devletlerine yönelik yabancı saldırının, son yıllarda Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin hükümlerini manipüle etme ve bazı maddelerinin yanlış yorumlanmasını teşvik etme eğilimiyle kendini gösteren bir başka ciddi meydan okuma olduğuna dikkat çekti.

Mikdad, Amerika'nın  bazı Batılı ülkeyle birlikte Suriye’ye saldırdığını, üye devletlerin bu politikalara karşı durmasını ve her türlü saldırganlığı kınamasını ve yakın zamanda oluşturulan (BM Misakını Savunan Grup) grubuna katılmasını gerektiren şeyin açık kanıtı olduğuna dikkat çekti.