Kitap Ayetullah Hamene’nin insan hakları ile ilgili görüşleri Azerice diline yayınlandıID:77411
Yayınlanma:
14 Tem 21

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei’nin İnsan hakları ile ilgili görüşleri İran’ın Bakü Kültür Ateşeliği tarafından kitap olarak yayınlandı.

İran’ın Nahcivan Kültür Ateşesi Ebulfezl Rebii yaptığı açıklamada insan hakları konusunun tüm toplumlar tarafından gündemde olan bir konbudur.

Rebii, Ayetullah Hamenei’nin çeşitli konuşmalarında bu husustaki görüşlerini paylaştıklarını ve dünyaya duyurduğunu belirterek, bu kitapta Ayetullah Hamenei’nin insan hakları konusuyla ilgili görüşlerinin açıklandığını belirtti.

Rebii, Ayetullah Hamenei’nin görüşlerine göre ABD’nin bu konuda konuşmaması gerektiği zira Guantanamo ve Ebu Gureyb Hapishaneleri, Irak ve Afganistan’da meskun yerlerin bombalanması o ülkenin çiğnediği insan haklarından olduğunu ABD’nin diğer ülkeleri insan hakları konusunda itham ettiğini fakat kendilerinin teröristleri desteklediklerini belirtti.

Rebii, kitapta batı ve İslam açısından insan hakları meselesinin irdelendiğini ve Ayetullah Hamenei’nin belirttiği gibi İslam’ın her türlü zalimce yönetimi reddettiğini ifade etti.

Kitapta ayrıca Batı’da Kadın Hakları, Azınlıkların Hakları ve Filistin meselesinin İslam İnkılabi Rehberi’nin sözlerinden incelendiğine yer verilmektedir.