Suriye ABD Suriye'den petrol çalmaya devam ediyorID:77486
Yayınlanma:
17 Tem 21

ABD işgal güçleri, Haseke kırsalındaki yasadışı Hrab el-Cir üssünden, çalıntı Suriye petrol ile yüklü tankerler de dahil olmak üzere, 70 araçtan oluşan iki konvoyun, yasadışı el-Velid geçidinden Irak topraklarına doğru kaçırdı.

El-Yarubiye kırsalından yerel kaynaklar SANA muhabirine, çalınan Suriye petrolünü taşıyan tankerleri, termokingleri ve bir dizi zırhlı araçlar da dahil olmak üzere 44 araçtan oluşan bir konvoyunun, yasadışı “el-Velid” geçidi yoluyla Suriye-Irak sınırına yakın Malikiye bölgesinde bulunan Harab el-Cir üssünden Irak’a doğru yöneldiğini belirtti.

Kaynaklar, Amerikan işgal güçlerinin “aynı bölgeden yüklü ve üstü kapalı kamyonlar ve çalıntı petrol yüklü tankerler da dahil olmak üzere 26 araçtan oluşan bir konvoyu da kaçırdığını ve Irak topraklarına yöneldiğini” belirtti.

Kuzey ve kuzeydoğu Suriye'deki enerji zengini Haseke, Deyrezzor ve Rakka illerinin büyük bir kısmı, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) olarak bilinen ABD destekli grup tarafından işgal edildi.

Bilindiği işgalci Amerikan güçleri geçen hafta Haseke iline bağlı Tel Alu köyünden çaldıkları 24 kamyon tahılı, yasadışı el-Velid sınır kapısından Irak’ın Kürdistan Bölgesi’ne nakletti. ABD işgali Suriye’nin zenginliklerini sürekli yağmalıyor ve terör güçlerini destekliyor.

Amerikan rejimi, Suriye’nin petrolünü ve tahılını satarak Suriye Demokratik Güçleri adlı gruba finans sağlıyor.