İran İranlı muhalifler İsrail'i ziyaret edecekID:77489
Yayınlanma:
17 Tem 21

İranlı muhalifler, İran'ın destek olduğu Hamas ve Filistin İslami Cihad Hareketi’nin de içinde olduğu son Filistin-İsrail çatışmasında Siyonist rejimi destekliyor.

İranlı muhalifler ve gurbetçilerden oluşan bir heyet, önümüzdeki hafta ABD eski Başkanı Donald Trump yönetiminden yetkililerle İsrail'e dayanışma ziyareti yapmayı planlıyor.

Misyon, İran'da özgürlük (!), insan hakları ve demokrasiyi teşvik (!) etmeye adanmış bir politika Enstitüsü olan Özgürlük Sesleri Enstitüsü (IVOL) tarafından düzenleniyor. Ziyaret sekiz İranlı gurbetçi ve dört eski yetkiliyi içeriyor ve İran tarafından desteklenen Filistin İslami Direniş Hareketi/Hamas ve Filistin İslami Cihad Hareketi’nin yaptığı direnişin ışığında İsrail'e destek göstermek için tasarlandı.

Heyet, Dışişleri Bakanlığı temsilcileri ile görüşmek, Siyonist rejim İsrail Askeri Kuvvetleri (IDF) ziyaret edilecek ve güvenlik uzmanları tarafından yapılan açıklamaları dinleyecek. Hizbullah'ın tehdidi hakkında bilgi edinmek için Gazze Şeridi çevresindeki kasabaları ve Kuzey sınırını ziyaret etmek de planlanıyor. Katılımcılar ayrıca Kudüs'teki tarihi yerleri de gezecekler.

ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Victoria Coates, Abraham anlaşmalarının Ortadoğu'da daha fazla barış, güvenlik ve refah potansiyeli olduğunu ve İranlıların düşmanca ve antisemitik rejimlerine (!) rağmen katılmayı hak ettiğini gösterdiğini söyledi.

Coates, ABD'nin İran özel temsilcisinin eski kıdemli danışmanı olan Len Khodorkovsky'nin bu yıl Jerusalem Post'ta yazdığı ve Yahudilerin Kudüs'teki ikinci Tapınağı inşa etmelerine izin veren Pers Kralı büyük Cyrus'un adını taşıyan İsrail ve İranlılar arasında “Cyrus anlaşmaları” çağrısında bulunduğunu da belirtti.

Coates, ”bu Enstitü misyonu, bu vizyonu gerçekleştirme yolunda önemli bir adım; İslam Cumhuriyeti tarihin kül yığınları içerisindeki otoriter rejimlere katılacaktır…. " dedi.

Khodorkovsky'nin heyete, İran'da doğan antisemitizmi izlemek ve mücadele etmek için eski Özel Elçi Yardımcısı Ellie Cohanim'in yanı sıra ABD Savunma Bakanlığı Stratejisti Adam Lovinger'ın da katılması bekleniyor.

Grup üyelerinin çoğu ilk kez İsrail'e seyahat edecek. Kudüs, Tel Aviv ve İran'daki İslam Devrimi Cumhuriyeti ve direnişçi vekillerinin hedef aldığı Gazze ve Suriye sınırlarına yakın diğer yerlere yaptıkları ziyaretler sırasında çeşitli kökenlerden ve dinlerden İsraillilerle bir araya gelecekler.

Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in soruşturmasıyla bağlantılı yasadışı lobicilikten mahkum olan İranlı bir Amerikalı olan IVOL Yönetim Kurulu Üyesi Bijan R. Kian, örgüt için, “özgürlük arayan İranlıların seslerini yansıtmak için var” dedi.

”Bu tarihi misyonu İsrail'e, özgür İranlıların İsrail (Siyonist ve işgalci) halkıyla dayanışmasını göstermek ve özgürlük arayan (!) İran halkını kendilerini zorlayan suçlu, beceriksiz ve yozlaşmış rejimden ayırmak için düzenledik."