Filistin Aksa’yı savunmaktan asla yorulmayacağız!ID:77518
Yayınlanma:
18 Tem 21

Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskın çağrılarına karşı direniş uyarısı...

Hamas, Siyonist İsrail hükümetine, fanatik Yahudi işgalcilerin Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya saldırı çağrıları konusunda uyarıda bulundu. Dünya Müslüman Âlimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği de, baskınların engellenmesi çağrısında bulundu.

Hamas, militan Yahudi örgütlerin, sözde Süleyman Mabedi’nin yıkılışının yıl dönümü olarak kabul ettikleri ve “Tişa BeAv” adını verdikleri matem günü dolayısıyla bugün Mescid-i Aksa’ya düzenlemeyi planladıkları baskın için daha çok katılım sağlanması çağrısı üzerine yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “İsrail hükümetini, direnişin ve kahramanlarının sabrını sınamama konusunda uyarıyoruz. Direnişin kahramanları, sahip oldukları en kıymetli şey olan Mescid-i Aksa’yı savunmaktan asla yorulmayacak ve geri durmayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Kudüs gençliğini, işgalcilerle ve onların kibirleriyle yüzleşmek için 17 Temmuz’dan itibaren işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesi kapılarında ve Kudüs şehrinin tüm mahalle ve sokaklarında seferber olmaya ve birleşmeye çağırıyoruz.”

ÂLİMLER BİRLİĞİ’NDEN BASKINLARI ÖNLEME ÇAĞRISI

Dünya Müslüman Âlimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin Karadaği, militan Yahudi işgalcilerin Mescid-i Aksa’ya baskınların engellenmesi çağrısında bulundu. Karadaği, Yahudilerin düzenlemeyi planladıkları baskın için daha çok katılım sağlanması çağrısı üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, ırkçı Yahudilerin, saldırıları kınanarak, “işgalci yerleşimcilerin, onlarca yıldır Mescid-i Aksa’ya saldırılarda ısrar ettiği” belirtildi.

İSRAİL GÜÇLERİ, BİR KÖYÜN GİRİŞİNİ YENİDEN KAPATTI

Terörist İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde bir köyün girişini kapattığı belirtildi. İsrail buldozerleri, askerler eşliğinde Nablus’un güneyindeki Usrin köyünün tek girişine yeniden toprak yığdı. İsrail güçleri, Usrin köyünün girişini bir ayı aşkın bir süre kapalı tuttuktan sonra 15 Temmuz’da bir günlüğüne açmıştı. İsrail güçleri, çoğu zaman güvenlik yalanıyla Filistin köylerinin girişlerini kapatıyor.

EVLERİNİ KENDİ ELLERİYLE YIKMAK ZORUNDA KALDILAR!

* İsrail, işgal altındaki Kudüs’ün Silvan beldesinde yaşayan Filistinli Nassar ailesini, büyük çabalarla inşa ettikleri evlerini “ruhsatsız” olduğu yalanıyla kendi elleriyle yıkmak zorunda bıraktı.  İsrail, Nassar ailesini evlerini yıkmaları ya da evin İsrail güçleri tarafından yıkılarak 61 bin dolar para cezasına çarptırılmaları arasında tercih yapmak zorunda bıraktı. Nassar ailesi, daha önce de evlerinin ruhsatı olmadığı gerekçesiyle 40 bin şekel (yaklaşık 12 bin dolar) para cezası ödemişti. Nassar ailesinin, İsrail yasalarına anlam veremeyen 7 yaşındaki kızları Rukayye’ye olan biteni anlatmaları hiç de kolay olmadı. Sosyal medyada küçük Rukayye’nin evlerinin yıkımı sırasında teselli etmek için babasına sarıldığı ve babasının gözyaşlarını tutamadığı görüntüler büyük yankı bulmuştu. Evleri yıkılırken babasına sarılıp onu öptüğünü söyleyen küçük kız, o sırada babasına, “Bizim evimizi yıktılar, ama Allah’ın izniyle ondan daha iyisini yapacağız” dediğini anlattı.