Türkiye Dışişleri'nden İsrail'e kınamaID:77540
Yayınlanma:
18 Tem 21

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Filistinlileri gözaltına alma girişimlerinin kınandığı ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Filistinlileri gözaltına alma girişimlerinin kınandığı ifade edildi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"İsrail güvenlik güçlerinin, bu sabah (18 Temmuz) Harem-i Şerif'in kudsiyetini bir kez daha ihlal ederek, ırkçı Yahudi grupların Mescid-i Aksa'ya baskında bulunmasına izin vermesini, ibadet eden Filistinli sivillere ses bombalarıyla müdahale etmesini ve aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu bazı Filistinli sivilleri insan onurunu rencide eden görüntüler eşliğinde gözaltına almasını kınıyoruz.

İsrail'in geçtiğimiz Ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarının tüm bölgede sebep olduğu gerginlik, tırmanma ve çatışma ortamının zihinlerde tazeliğini koruduğu mevcut ortamda bu tür provokasyonların sürmesi son derece tehlikelidir.

İsrail hükümetine, sözkonusu provokatif eylem ve saldırıların bir an önce sona erdirilmesine yönelik çağrımızı yineliyoruz."