Ortadoğu Nuceba: BAE, Irak'ı yakmakla 13 milyar dolar kar ettiID:77568
Yayınlanma:
19 Tem 21

Irak direniş gruplarından Nuceba hareketi sözcüsü, bazı makroekonomik verileri ve ticaretteki hükümet kayıplarını karşılaştırarak BAE'nin Irak'ı istikrarsızlaştırmadaki spekülatif rolünü ortaya koydu.

Irak Nuceba İslami Direniş Hareketi Sözcüsü Nasr eş Şemri, OEC raporuna dayanarak Irak hükümetinin BAE ile sözleşmeleri tercih etme politikasını eleştirdi.

Eş Şemri rapordaki 2019 resmi istatistiklerine değinerek, "Irak'ın ağırlıklı olarak petrol ürünleri olan BAE'ye ihracatı 1,27 milyar dolarken önemli bir kısmı uydu ekipmanlarının da dahil olduğu bu ülkeden ithalatı 13,7 milyar dolardır. Yani 12,43 dolarlık bir ticaret dengesi BAE lehinedir" dedi.

Nuceba sözcüsü bir ülkeyle milyonlarca dolarlık ticaret yapıyorsanız, diğer tarafın egemenliğinize saygı duyması ve içişlerine karışmaması gerektiğine dair uluslararası geleneği hatırlatarak, BAE'nin Irakla ilgili sabotajlarına işaretle, "Bu vakalar, eski hükümete yönelik saldırının ve Fav liman projesinin kapatılmasının arka planını ortaya çıkarıyor, zira Fav limanı projesinin gerçekleşmesi ile BAE yıllık milyarlarca dolar zarar edecek; dolayısıyla Irak'ı ateşe vermek ve bu projeyi kapatmak için bir milyar dolar harcamakta sorun yok."

Nasır eş Şemri sözlerini şöyle sürdürdü:

"Irak, Katar'dan 30 milyon dolar, Suudi Arabistan'dan 700 milyon dolar ve ABD'den 1,2 milyar dolar ithalat yapıyor. ABD'ye 6,3 milyar dolar değerinde petrol satıyoruz; Bu da 5,1 milyar doların Irak'ın lehine olması demektir. Ayrıca Çin'e 22 milyar dolar ihracat ve o ülkeden 9 milyar dolar ithalat yapıyoruz ki bu da 13 milyar doların Irak lehinedir demek oluyor. Bunun yanı sıra Irak'ın Türkiye'den ithalatı yaklaşık 10 milyar dolar, İran'dan ise yaklaşık 8 milyar dolardır, bunun yaklaşık 1 milyar doları elektrik santralleri için doğalgaz alınması içindir."

ABD, Çin, İran ve Türkiye gibi büyük sanayileşmiş ülkeler söz konusu olunca tüm bu rakamların anlaşılabilir ve haklı olduğunu vurgulayan eş Şemri, BAE'ni kast ederek "Sadece ticari ofislere sahip  bir limandan ibaret olan küçük bir ülke Irak'a ihracat ile 13 milyar dolar kâr ediyor. Tekrar ediyorum 13 milyar dolar!" ifadesini kullandı.(Ajanslar)